Hukukçular ve yaralıların aileleri Cizre'ye doğru yola çıktı

Cizre'de binaların bodrumlarında mahsur kalan müvekkillerine ulaşmak isteyen hukukçular ve yaralıların aileleri Cizre'ye doğru yola çıktı.

Cizre'de bir binanın bodrumunda 15 gündür hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralıların yanı sıra, başka bir evin bodrumunda mahsur kalan ve 10'unun yanarak can verdiği 37 kişiye ulaşmak için yaralıların aileleri ile Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyesi avukatlar Nusaybin'den Cizre'ye doğru yola çıktı. Hukukçular yola çıkmadan önce Mitanni Kültür Merkezi önünde yaralı aileleri ile birlikte açıklama yaptı. Hukukçular adına açıklamayı Avukat Ruşen Rotinda Polat, 15 gündür yaralılar ile birlikte yaşamını yitirenlerin vahşet bodrumunda mahsur kaldığını hatırlattı. 

Tüm hukuk yollarını denediklerini, ancak sonuç alamadıklarını, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) de skandal bir karar vererek, yaralılar olup olmadığının bilinmediği ve avukatları suçlarcasına sorular yönelttiğini hatırlatan Polat, AYM'nin sorularının cevabını almak için Cizre'ye müvekkilleri olan yaralıların yanına gitmek istediklerini söyledi. Devlet güçlerinin yolu açması için taleplerini Mardin Valiliği'ne ilettiğini aktaran Polat, "Yolu açın, gidelim müvekkillerimiz yaralı mı değil mi, görelim. Mahkemeye gereken delillerimizi sunalım" şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından İzmir Barış Bloku Sözcüsü Sevim Korkmaz Dinç söz aldı. Dinç, devletin Botan yürüyüşüne dönük saldırısında devlet güçlerinin kendilerine "Biz buraya katliam yapmak, gaz atmak için geldik" şeklinde tavırlar sergilediğini kaydederek, devlet güçlerinin kendilerine "Burada bizden başka yetkili yok" dediğini aktardı. 

Açıklamanın ardından hukukçular ve yaralı aileleri Cizre'ye gitmek için yola çıktı. (DİHA)

Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur