'Hukuk Erdoğan'ın iki dudağı arasında!'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Anayasa'daki "terör" ve "terörist" tanımının değişmesi yönündeki talimatına ilişkin değerlendirmede bulunan Van Baro Başkanı Murat Timur, gözaltı ve tutuklamalara yeni bir boyut kazandıracağı uyarısında bulundu.

VAN - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Anayasa'daki "terör" ve "terörist" tanımının değişmesi yönündeki talimatına ilişkin değerlendirmede bulunan Van Baro Başkanı Murat Timur, gözaltı ve tutuklamalara yeni bir boyut kazandıracağı uyarısında bulundu. Timur, "Bu durum aslında hukukun ne durumda olduğunu gösteriyor bize. Hukuk bir tek kişinin iki dudağı arasında" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Saray'da verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada Anayasa'daki "terör" ve "terörist" tanımının değişmesi yönündeki talimatına ilişkin değerlendirmede bulunan Van Baro Başkanı Murat Timur, talimatla toplumun çok geniş bir kesiminin hedef haline getirilmek istendiğini söyledi. "Terör" ve "terörist" kavramlar üzerindeki tartışmalara değinen Timur, "Dünyada 'terör' tanımı iktidarların güdümünde yapılıyor. Böyle olunca da muhaliflerin hepsi terörist oluyor." dedi

'Gözaltı ve tutuklamalar yeni bir boyuta taşınır'

Timur, AKP'nin 2005 yılında gündeme taşıdığı ancak tepkiler nedeniyle Meclis çoğunluğu tarafından reddedilen "bireysel terör" ya da "silahsız terör örgütü" kavramlarının Türk Ceza Kanunu'na kapsamında yeniden gündeme getirmesi, gözaltı ve tutuklamaları da yeni bir boyuta taşıyacağının altını çizdi. Türkiye'nin adeta kapalı bir cezaevi haline geldiğini belirten Timur, Erdoğan'ın, "Adliyenin bir kapısında giriyorlar, diğer kapısından çıkıyorlar" sözüyle tutuklanan akademisyenleri hatırlatarak, "3 akademisyenin tutuklaması bunun bir kanıtıdır. Artarak devam eden gözaltı ve tutuklamalar mevcut kavramlar üzerinde iktidarın dediği şekilde bir değişikli yapılırsa farklı bir boyuta geçmiş olur" diye konuştu.

'Hukuk tek kişinin iki dudağı arasında'

Hukukun halkın talepleri üzerinden şekillenmesi gerektiğini ancak gelinen süreçte eleştiri hakkını kullananın dahi soruşturma ve tutuklamalara maruz kaldığını ifade eden Timur, Erdoğan'ın talimat niteliğindeki söylemlerinin zaman kaybedilmeden yürürlüğe sokulduğunu vurguladı. Timur, "Bu durum aslında hukukun ne durumda olduğunu gösteriyor bize. Hukuk bir tek kişinin iki durağı arasında, askıya alınmış" dedi.

'Geri adım atmayacağız'

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarına yönelik gözaltılara da tepki gösteren Timur, Türkiye ve Kürdistan'daki hukukçulara baskı ve sindirme politikalarına karşı dayanışma çağrısı yaptı: "Bu hukuksuzluğa karşı avukat arkadaşlarımızın yanında olacağız. Asla geri adım atmayacağız." (DİHA)

Bu haber toplam 2501 defa okunmuştur