'Herkes karar sahibi, herkes özgür, herkes yönetime dahil'

Gever Halk Meclisi Eşbaşkanı Şerafettin Dede, Demokratik Özerklik sisteminini "bir kopuş, parçalanma veya bölünme" olmadığını belirtti.

YÜKSEKOVA - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, 2011'de startı verilen komünal yaşam çalışmaları hızlandırıldı. 

Kış şartlarının gelmesiyle beraber, akşam saatlerinde sıcaklığın eksi 30'ları bile bulduğu ilçede inşa çalışmalarının gece gündüz kesintisiz bir şekilde idame ettirildiğini kaydeden Gever Halk Meclisi Eşbaşkanı Şerafettin Dede, "Daha önce mahalle meclislerimizi inşa etmiş ve köy komünlerini de kurmuştuk. Ancak herkesin yönetime ve özerkliğe dahil olması için mahallelerin tümünde sokak komünlerini kurma çalışmaları başlatıldı. Her sokakta kaç ev varsa, 16 yaşı üstündeki ev sakinleri sokak komünlerini oluşturacak. Her sokak komünü kendi iradeleriyle eş sözcülerini belirleyecek ve bu temelde eşit temsiliyet de sağlanmış olacak. Bunların 3'ü erkek, 3'ü de kadın olmak üzere 6 yardımcısı olacak. İşte bu 8 kişi sokak komününün yürütmesi görevini yürütecek" dedi.

'Mahalle meclisleri sokak komünlerinden oluşacak'

Sokak komünlerinden mahalle meclislerini oluşturacaklarının altını çizen Dede, "Her sokak komünü kapsadıkları temsiliyet ve nüfusa bağlı olarak Mahalle Meclisi'ne üye verecek. Bu kapsamda 10 sokağı olan bir mahallede, her sokak komünü Mahalle Meclisi'ne 4'er üye verirse, Mahalle Meclisi yeniden kurulmuş olacak. Bu mahalle meclislerinin de kendi bünyesinde siyasi, kadın, gençlik, mali, sağlık, dil ve eğitim, sosyal komiteler gibi komiteler oluşturulacak. Birçok komite de halihazırda kurulmuş durumda. Mahalle hakkındaki kararlara mahalle meclislerimiz karar alacak ve bu karar Gever Halk Meclisi'nde esas alınacak" diye konuştu. 

Tüm mahallelerde fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Dede, "Bu temelde sokak komünleri mahalle meclislerini, mahalle meclisleri de Halk Meclisimizi oluşturacak. Halk Meclisimiz de diplomasi, eğitime, ekonomi ve kadın komiteleri üzerinden çalışmalarını sürdürecek. Bununla birlikte Tutsak Aileleri ile Şehit ve Değer Aileleri meclislerimiz olacak. Yine, her meslek grubundan 10'ar kişinin yer alacağı Esnaf Meclisi oluşturuluyor. Sanayi Meclisimizi de inşa etmiş bulunmaktayız" diye kaydetti. 

'Herkes karar sahibi, herkes özgür, herkes yönetime dahil'

Tüm kurumlarının Halk Meclisi'ne bağlı olduklarını ve çalışmalarını bu ruhla sürdürdüklerini anımsatan Dede, "Kendi kendimizi yönetiyoruz. Devletten kopmuyoruz ancak, bizim için esas olan Halk Meclisi'dir. Özerklik sisteminde her insan yaratılıştan edindiği haklarını özgürce yaşayabilir. Devlet sistemine karşı son hamle özyönetim ilanıydı, çünkü dünya sistemleri insanca yaşama cevap veremedi. Bu sistemde artık herkes karar sahibi, herkes özgür, herkes yönetime dahildir. Bundan korkan Türk devleti de diktatörlük ve soykırımla bunu bastırmak istiyor" kaydetti.

'Sistemimiz ortak yaşamdır, bölünme-parçalanma değildir'

"Bizim sistemimiz ortak yaşamdır, bölünme-parçalanma değildir" vurgusunda bulunan Dede, "Halk bizim özyönetimi sahiplenmiş ve yaşamsallaştırmıştır. Gün gelecek Karadeniz halkı da özyönetimi ilan etmek isteyecektir. Özyönetim tüm halkların hakkıdır. Kendi rengimizle, sesimizle yaşamak istiyoruz, işte bu yaşamın adı budur. Herkes bu sistemde kendisini bulacaktır. Hz. Ali'nin dediği gibi, 'Allah sizi özgür yaratmış, kimsenin kölesi olmayınız'. Son olarak, özyönetim modelinin tüm Ortadoğu'da halklar için özgür, demokratik ve ahlaki bir yaşamın örneği olacaktır" ifadesinde bulundu. (DİHA)

Bu haber toplam 1179 defa okunmuştur