Her yerde aranan 'canlı bomba'ya DİHA ulaştı

Ana akım medyanın 'canlı bomba' diyerek hedef gösterdiği ve emniyet tarafından her yerde arandığı iddiasında bulunduğu 19 yaşındaki Elif Duman'a DİHA ulaştı.

Havuz medyası ve ana akım medyanın yalan haberlerine dün bir yenisi daha eklendi. Aralarında Milliyet, Yeni Şafak, Vatan, Akşam'ın da bulunduğu birçok gazete ve internet sitesinde dün "Brüksel'de patlayan bombaların ardından Türkiye'de yeni bir 'canlı bomba' alarmı verildi", "Emniyet bu kadınının peşine düştü" başlıkları ile servis edilen haberlerde emniyet ve istihbarat birimlerinin peşinde olduğu iddiasıyla Diyarbakır'ın Ergani nüfusuna kayıtlı 1996 doğumlu Elif Duman, "canlı bomba şüphelisi olarak" hedef gösterildi. Yapılan sözkonusu haberlerde yine Duman'ın İstanbul veya Yalova'da olduğunun düşünüldüğü ileri sürüldü.

Emniyet ve istihbarat birimlerinin her yerde aradığı iddiasında bulunulan Elif Duman'a, DİHA ulaştı.

Dicle Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan Duman, Diyarbakır'da yaşıyor. Kendisine ulaşılan Duman, nasıl hedef haline getirildiğini anlattı.

'Canlı bomba' olarak hedef gösterildiği ilk haberin bir internet sitesinde yer aldığını anlatan Duman, sözkonusu haberde "Ayhan Polis" isimli bir kullanıcı tarafından T.C kimlik numarası ve fotoğrafı ile paylaşılan "Yalova'ya geldiği tespit edilen canlı bomba Elif Duman'ı görenler çok acil olarak emniyete birimlerine haber vermesi ivedilikle gerekiyor. Dikkatli olmak için vatandaşlarımızdan hasiyet bekliyoruz" mesajının er aldığını belirtti.

'Yalan haberlerle canlı bomba ilan ettiler'

Bu haberi okuduktan hemen sonra 16 Mart günü avukatı aracılığıyla Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği'ne haberin kaldırılması için dilekçeyle başvurduğunu söyleyen Duman, aynı haberle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti. Duman, suç duyurusunun ertesi günü ise savcılığa giderek ifade verdi.

Ancak suç duyurusunda bulunmasına ve savcılığa ifade vermesine rağmen dün havuz medyası ve ana akım medya organlarında fotoğrafları paylaşılarak bir kez daha hedef haline getirildi.

'İHD'ye başvurdum'

Yapılan bu haberler üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'ne başvuran Duman, sonrasında da bu haberleri yapanlar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

'Ailem baskıya maruz kalıyor'

Yapılan bu haberler nedeniyle hem kendisinin hem de ailesinin çok zor günler geçirdiğini dile getiren Duman, "Ailem yapılan bu haberler nedeniyle büyük bir sarsıntı yaşıyor. Emniyet tarafından her gün aranıyorlar. Üzerimizde büyük bir baskı oluşturuyor. Ben Diyarbakır'da yaşadığım için çok ciddi bir baskıya maruz kalmadım ancak ailem üzerinde ciddi baskılar var" diye konuştu. 

Duman'a belirttiğine göre, yapılan bu yalan haberler etmezmiş gibi okuduğu üniversite yönetimi tarafından da soruşturma başlatılmış ve savunması alınmış.

'Can güvenliğim tehlikede'

Eğitimine devam etmek istediğini söyleyen Duman, Diyarbakır'da olmasa da ailesinin yaşadığı kentte "can güvenliği tehlikesi" olduğunu endişesini de paylaştı. (DİHA)

Bu haber toplam 5372 defa okunmuştur