HDP'den 22 Nisan açıklaması!

HDP, 22 Nisan Kürt Gazetecilik Günü nedeniyle yaptığı açıklamada 118 yıl önce sürgünde başlayan Kürt gazeteciliğinin bugün de son derece zor koşullar ve baskı altında çalışmalarını sürdürdüğüne işaret etti.

ANKARA -HDP'nin mesajında, "Özgür basın emekçilerinin verdikleri mücadelede hayatını kaybeden, katledilen gazetecileri, tüm basın şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz" denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkan Yardımcısı Saruhan Oluç, 22 Nisan Kürt Gazeteciliği gününü yaptığı yazılı açıklama ile kutladı. "Bundan 118 yıl önce, 22 Nisan 1898'de Kahire'de ilk Kürtçe gazete olan 'Kürdistan Gazetesi' yayın hayatına başlamasının" Kürt Gazetecilik Günü olarak kabul edildiği hatırlatılan açıklamada, Kürt basının baskı koşullarından dolayı sürgünde yayıma başladığı hatırlatıldı. Açıklamada, "İlk sayıları sadece Kürtçe olan, daha sonra Türkçe yazılara da yer veren Kürdistan Gazetesi, sırasıyla Kahire, Londra, Cenevre, Folkstone (Britanya) ve son olarak yine Cenevre'de basılmıştı. Türkçe yazıların ağırlıklı içeriği, Sultan Abdülhamid'e yönelik eleştirileri kapsamıştı" sözleriyle Kürt Gazeteciliğinin içinden geçtiği tarihsel akışı anımsatıldı.

'Özgür gazetecilik geleneği, ezilenlerin nefesidir'

HDP açıklamasında, 118 yıl önce sürgünde başlayan Kürt gazeteciliğinin bugün de son derece zor koşullar ve baskı altında çalışmalarını sürdürdüğüne işaret edildi. 90'lı yıllarda Türkiye'de yaşanan acı gerçekleri anlatma ve açıklama çabasını sürdüren çok sayıda Kürt gazetecinin katledildiği hatırlatılan açıklamada, Kürt gazetecilerinin gözaltında kaybedildiği ve birçoğunun da yıllarını hapislerde geçirdiği anımsatıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bugün de Kürtçe-Türkçe yayıncılık yapan gazete ve dergiler, haber ajansları, televizyonlar, sosyal medya çalışmaları, gazeteciler, dağıtıcılar baskı altında, tüm sansür ve engellere rağmen faaliyetlerini sürdürüyor. Özgür gazetecilik geleneği, devraldığı tarihsel mirasa da bağlı kalarak bugün hem Kürt halkının hem de Ortadoğu'daki tüm halkların ve ezilenlerin sesi, nefesi ve kaynağı olmaya devam ediyor."

Cezaevlerindeki gazetecilere selam

Cezaevinde bulunan gazetecileri de selamlayan açıklamada, "Bu gurur verici tablonun sahibi olan özgür basın emekçilerini bir kez daha kutluyor, bu mücadelede hayatını kaybeden, katledilen gazetecileri, tüm basın şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz. Gerçekleri taviz vermeden açıkladıkları, siyasi iktidarın baskı ve zulmünü, insanlık dışı uygulamalarını duyurdukları için bugün cezaevinde olan, yazdıkları nedeniyle yargılanan Kürt basın emekçileri ve tüm basın çalışanlarını selamlıyoruz." denildi. (DİHA)

Bu haber toplam 27978 defa okunmuştur