HDP “güç birliğinin’ davetini geri çevirdi

HDP Van İl Örgütü, AKP Van Milletvekili Beşir Atalay ve Van Valisi İbrahim Taşyapan öncülüğünde kurulan Van Güç Birliği Platformu çatısı altında bir araya gelme davetini geri çevirdi.

HDP Van İl Örgütü, AKP Van Milletvekili Beşir Atalay ve Van Valisi İbrahim Taşyapan öncülüğünde kurulan Van Güç Birliği Platformu çatısı altında bir araya gelme davetini geri çevirdi. Konuya ilişkin HDP il binasında düzenlenen toplantıya, HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, HDP Van milletvekilleri Tuğba Hezer ve Bedia Özgökçe katıldı. Toplantıda konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, 2002 yılında Kürt sorunu başta olmak üzere toplumsal ve ekonomik sorunların çözüm vaadiyle iktidara gelen AKP’nin gelinen aşamada sorunların çözümü bir yana daha da derinleştirdiğini vurguladı. 

’AKP biat eden toplum yaratmak istiyor’

AKP’nin kendi yandaş şirket ve çevrelerini büyütmenin dışında ülke ekonomisinin yerinde saymaya devam ettiğini söyleyen Dilekçi, “Bununla birlikte toplumsal kutuplaşmayı derinleştiren politikalar izlenmiş, toplumda yandaş ve karşıt ayrımı yapılarak muhalif bütün kesimler çeşitli yöntemlerle baskılanarak kendilerine biat eden bir toplum yaratmak istenmiştir” dedi. 

‘Çözümsüzlük politikaları savaşa sürükledi’

Dilekçi, Türkiye halklarının sorunların farklı siyasal partilerin diyalog ve müzakere çerçevesinde çözülmesi noktasında 7 Haziran'da büyük bir irade ortaya koyduğunu ifade ederek, şunları aktardı: "Türkiye halklarının verdiği bu mesajı hazmedemeyen AKP hükümeti, kanlı bir 5 aylık sürecin ardından topluma baskı yaparak 1 Kasım 2015’te seçimleri yenileyerek zoraki bir şekilde tek başına yeniden iktidar olurken, her iki seçimin ardından topluma verdiği yanıt ise şiddet ve savaş politikaları oldu.” 

‘Güç birliğinde yer almayacağız’

AKP’nin söz konusu savaş politikalarından Van başta olmak üzere en çok bölge kentlerinin etkilendiğine belirten Dilekçi, “güç birliği” içinde hiçbir şekilde yer almayacaklarını vurguladı. Dilekçi, “Van’da yaşanan sosyal, siyasal, ekonomik bütün sorunların tek sorumlusunun AKP hükümeti olmasına rağmen bugünde yeni ilizyonlar yaratarak hala sorunları sadece kendilerinin çözebileceğine dair toplumda yeni umutlar yaratma politikalarıyla sonuç almak istiyor” şeklinde konuştu. (DİHA)

Bu haber toplam 12051 defa okunmuştur