HDP: 2 Mart darbesi araştırılsın

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, 2 Mart 1994'te DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak, tutuklanmasıyla sonuçlanan 2 Mart darbesinin araştırılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan, 2 Mart 1994 yılında Demokrasi Partisi (DEP) milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak cezaevine konulmaları ve sonrasında DEP'in kapatılmasına dönük kamuoyunda 2 Mart 1994 darbesi olarak bilinen dönemin araştırılmasını istedi. Meclis Başkanlığı'na başvuran Botan, Kürt halkının demokratik siyaset yapma yollarının kapatılmasına yol açan bu darbeyi planlayanların ve uygulayanların açığa çıkarılması ve bu darbe ile yaşanan mağduriyetlerin tespit edilerek alınacak tedbirlerin neler olduğunun belirlenmesini talep etti. 

Konuya ilişkin Meclis araştırması isteyen Botan, 1991 seçimlerinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) listelerinden Meclis'e giren DEP'lilerin dokunulmazlığının Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine 2 Mart 1994'de kaldırıldığını ve ardından da milletvekillerinin 17 Mart'ta tutuklandığını hatırlattı. 

'Türkiye siyasetine bu kadar ciddi müdahale olmadı'

Botan, araştırma önergesinin gerekçesinde Türkiye'de siyasete o zamana kadar ciddi müdahale olmadığını kaydederek, "2 Mart 1994'te, bu anlamda bir müdahaledir ve bir darbedir. 2 Mart 1994'te Türkiye halkının özgür oylarıyla seçilmiş kişiler, anayasa çiğnenerek Meclis'ten atılmıştır. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş yaptıkları açıklamalarla DEP milletvekillerinin 'PKK'nin meclisteki gölgesi ve meclisteki eşkıya' oldukları iddia edilerek dokunulmazlıklarının kaldırılmasının gereği vurgulanmıştır. TBMM'ye girmesi o günkü yasal düzenlemelere göre mümkün olmayan polis milletvekillerini Meclis içinde yaka paça gözaltına almıştır" ifadelerini kullandı. 

Botan, DEP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılarak cezaevine konulması ve DEP'in kapatılmasının Kürt sorununun demokratik siyaset zemininden çözümünün önünü de kapattığını ifade ederek, sonrasında çatışma ve düşük yoğunluklu savaş konseptinin devreye girdiğini ve Türkiye tarihinin en karanlık yıllarının yaşanmasına yol açtığını kaydetti. 

'22 yıl sonra darbe güncellenmek isteniyor'

Botan, aradan geçen 22 yıla rağmen 1994'te Türkiye'de başlatılan topyekûn savaş konseptinin demokratik siyaset yollarını tıkayarak yarattığı yıkımın benzerinin bu gün HDP şahsında güncellenmek istendiğine dair çağrılar olduğuna dikkat çekerek, "Son günlerde hem Cumhurbaşkanı'nın hem de hükümet sözcülerinin bizzat dillendirdiği, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılıp yargılanmaları gerektiğine dair yargıya ve Parlamentoya çağrılar yapmaları o günden bu güne çok fazla bir şeyin değişmediğini göstermektedir. Demokratik taleplerin ve Kürt Sorununun çözümünü güvenlikçi politikalara ve "terör "söylemine hapsetmenin toplumsal ve tarihsel sonuçları tam yüzyıldır sadece yıkım olmuştur" diye kaydetti. 

Botan, Kürt Halkının demokratik siyaset yapma yolunun kapatılmasına yol açan 2 Mart 1994 darbesini planlayanların ve uygulayanların açığa çıkarılması ve bu darbe ile yaşanan mağduriyetlerin tespit edilerek alınacak tedbirlerin neler olduğunun belirlenmesi için Meclis Araştırması açılması gerektiğini kaydetti. (DİHA)

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur