'Hasta tutsak Abdullah Gür tedavi edilsin'

İHD İzmir Şubesi, hasta tutsak Abdullah Gür'ün durumuna dikkat çekerek, bir an önce tedavisinin sağlıklı yapılabilmesi için serbest bırakılmasını talep etti.

İZMİR - İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla Konak Sümer Bank önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya siyasi parti ve STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada, "Susma suça ortak olma ölüyorlar" ve "Hasta mahpuslara adli tıp idam, yargı infaz oldu" yazılı pankartlar açıldı. Açıklamada basın metnini okuyan İHD İzmir Şube yöneticisi Ahmet Çiçek, Türkiye'deki infaz anlayışı insani olmayan bir yaklaşım üzerine kurulu olduğuna dikkat çekerek, cezaevlerinin fiziki yapısı, infaz koşullarının yarattığı olumsuzluklar, özellikle tecrit uygulamasının fiziki ve psikolojik etkileri de herkes tarafından bilindiğini hatırlattı.

'Hasta tutsaklara yönelik ihlaller attı'

Tutsakların beslenme, hijyen ve sağlığa ulaşım hakkı gibi en temel haklarından, insani yaşam standartlarından yoksun biçimde yaşamak zorunda bırakıldığını dile getiren Çiçek, çatışmalı süreçle birlikte Türkiye'de bulunan cezaevlerinde özellikle hasta tutsaklara yönelik hak ihlalleri de arttığının altını çizdi. Hasta tutsak Abdullah Gür'ün durumuna dikkat çeken Çiçek, Gür'ün Muş'un Varto ilçesinde 16 Ağustos 2015 tarihinde sokağa çıkma yasağının ardından mahallelere yönelik bombalamada ağır yaralandığını ve tedavisinin yapılmadığını söyledi.

Çiçek, Gür'ün Muş Devlet Hastanesi'nde tedavisi sürdüğü esnada çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını belirterek,"Gür, Muş E Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Cezaevi şartlarında da olsa Muş'ta tedavisine devam edilen Gür, 12 Şubat'ta Şakran T4 Kapalı Cezaevi'ne sürgün edildi" dedi. Gür'ün hastaneye sevk edilmek için cezaevine revirine çıktığını ancak Gür, hastaneye gönderilmek yerine "ağrı kesici" verilerek tekrar hücresine gönderildiğine dikkat çeken Çiçek. Gür'ün tedavi olmak için yazdığı dilekçelere ise şu ana kadar olumlu bir cevap verilmediğini söyledi. Çiçek, ağır olarak yaralan Gür'ün bir an önce tedavi edilmesi için yetkili kurumlara duyarlılık çağrısında bulundu. (DİHA)

Bu haber toplam 6054 defa okunmuştur