Harabeye dönen Silopi'nin yeniden inşası için kollar sıvandı

Silopi'de 37 gün süren sokağa çıkma yasağı sonucu ortaya çıkan ağır tablonun ortadan kaldırılabilmesi için kollar sıvandı.

37 gün süren sokağa çıkma yasağı sonucu birçok mahallesi enkaz haline dönen Silopi'nin yeniden inşası için kollar sıvandı. Harabeye dönen kentte yeniden inşa çalışmalarının ilk adımı Silopi Belediyesi tarafından kurulan Hasar Tespit Komisyonu'nun çalışması oldu. Başak, Barbaros, Şehit Harun, Nuh ve Cudi mahallelerinde şimdiye kadar yapılan hasar tespit çalışmalarında ağır ve orta hasarlı 350 ev tespit edildi.

Hasarın en büyük olduğu mahalle: Başak

Silopi Belediyesi Hasar Tespit Komisyonu üyesi inşaat mühendisi Şeyda Ürper, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ürper, oluşturdukları 9 kişilik heyetin şimdiye kadar 5 mahallede çalışma yürüttüğünü belirterek, Başak, Barbaros, Nuh, Şehit Harun ve Cudi mahallerini gezdiklerini aktardı. Ürper, en büyük hasarın ise Başak Mahallesi'nde meydana geldiğini gözlemlediklerini söyledi.

350 ağır hasarlı ev tespit edildi

Özellikle ağır hasarlı evleri tespit ettiklerini ifade eden Ürper, "Toplamda 350 ev tespit ettik. Başak Mahallesi'nde 291 ev ağır hasarlı ve yıkık evlerdir. Özellikle ağır hasarlı olanları geziyoruz. Neredeyse camı ve penceresi kırılmayan ev kalmamış durumda" dedi. 

Barbaros, Cudi, Şehit Harun ve Nuh mahallelerinde bir çok evin top atışlarıyla tamamen yıkıldığını söyleyen Ürper, şöyle devam etti: "Bu mahalleler başta olmak üzere diğer mahallelerde de yüzlerce orta ve az hasarlı ev mevcut. Ev eşyaları tamamen kullanılamaz hale getirilirmiş. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor." 

'Polisler çalışmalarımızı engelliyor'

Zor şartlar altında çalıştıklarına değinen Ürper, çalışmalarının zaman zaman özel harekat polisleri tarafından engellendiğini vurguladı. Çalışmaları sırasında polis tarafından sürekli durdurulduklarını ve saatlerce alıkonulduklarını belirten Ürper, "Etrafımızı sarıyorlar. 'Sizin yetkiniz yok, buralarda gezemezsiniz. Sizin yüzünüzden bu hale geldi' diyorlar. Ayrıca ağır ithamlarda da bulunuyorlar.GBT kontrolü yapıp saatlerce alıkoyuyorlar. Biz de 'halk için buradayız. Bu çalışmaları sürdüreceğiz' dedik. Girdiğimiz her evi ve yeri tek tek görüntüledik. Kayıt altına aldık" şeklinde konuştu. 

'Herkes Sur Cizre ve Silopi için seferber olmalı'

Dışarıdan hiç yardım alamayan Silopi halkının kendi imkanları ile ayakta kalmaya çalıştığının altını çizen Ürper, "Aileler tanıdıklarında kaldıkları için aynı evde 15-20 kişilik aileler yaşıyor. Böyle bir durum var. Bunu tüm Kürt halkının görmesi gerekiyor. Nasıl Kobanê için seferber olunduysa Silopi, Sur ve Cizre halkı için de bu yapılmalıdır" çağrısında bulundu. Ürper, hasar tespitinin ardından yeniden inşa için kurulacak komisyonların çıkartacağı planlamayla inşa çalışmalarına başlanacağını da söyledi. (DİHA)

Bu haber toplam 1382 defa okunmuştur