'Halk Newroz'a gidemiyorsa Newroz halka gelir'

DP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, devlet güçlerinin zor aygıtları karşısında sadece renkli giysileri ile sivil halkın olduğunu belirterek, "Halk yasağa karşı 'Halk Newroz alanına gidemiyorsa Newroz alanı halka gelir' dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP İstanbul milletvekilleri Pervin Buldan, Filiz Kerestecioğlu ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cesim Soylu, engellenen İstanbul Newrozu'na ilişkin HDP İstanbul İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk olarak konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, bütün kentlerde resmi izin alarak Newroz'un huzur ortamında kutlanmasını için çaba harcadıklarını belirterek, "Fakat AKP, 8 aydır ülkede izlediği şiddet politikasının bir örneğini bu Newroz sürecinde de uyguladı. Kamu düzeninin huzuru, toplum güvenliği gibi kavramlar üzerinden politikasını izah eden AKP, asıl bu uygulamalar ile güvenliği bozmaktadır. Yasaklamaların kendisi provokasyondur" dedi.

'Bütün mahallelerde baskı ve şiddet söz konusu'

Hükümetin Newroz'un binlerce yıldır kutlandığı bir bayram olduğunu çok iyi bildiğini ve yasakların "Çıkın sokaklara kanunu olmayan etkinliklerde bulunun" anlamına geldiğini ifade eden Yüksek, şöyle devam etti: "Halkın bayram etkinliği meşrudur ama yasaklamanın kendisi 'gayri kanunu bir etkinlik yapın' demek ve devamında halka şiddet uygulamaya bahane aramaktır. Bugün İstanbul'da onlarca insanımız Newroz kutlaması için Bakırköy'e gelmek istediği için gözaltına alınmış durumda. İstanbul'un bütün mahallerinde bir baskı, şiddet söz konusu. Bunu yaratan kim? Türkiye toplumunun tamamı bunu sorgulamalı. Sadece bugüne mahsus olmayan bir korku psikolojisi egemen. Hiçbir insan rahat değil." 

i-1-20160320182111.jpg

'Tehdit altında olan Cumhurbaşkanı'nın hayalleridir'

"Kamu düzenini sağlama" söyleminin gerçek dışı olduğunu gerçek olanın ise kaos yaratarak iktidarın suçlarını örtme çabaları olduğunu kaydeden Yüksek, "Her diktatörün izlemiş olduğu yolu izleyerek içeride ve dışarıda savaş ortamı yaratıyorlar. Öyle olursa 'bütün kirliliklerimizi örtersiniz' diyorlar. Yaşanan durumu bir Kurtuluş Savaşı olarak topluma sunmaya çalışıyorlar. Sahte Kurtuluş Savaşı yaratıyorlar çünkü bu ülke bölünme tehdidi altında değildir. Tehdit altında olan Cumhurbaşkanı'nın hayalleridir" şeklinde konuştu. 

'Toplumun güvenliği askerle sağlanmaz'

Yüksek, şunları kaydetti: "Korkuya teslim olmamalıyız. Bazı basın yayın organları İstanbul Newrozu'nda bomba patlayacak diye bas bas bağırdı. Siz neye davetiye çıkarmaya çalışıyorsunuz? Günlerdir bunun alt yapısını oluşturuyorlar. Nitekim dün bir bomba patladı. Bir ülkede toplumun güvenliği asker ve silah ile sağlanmaz. Tarih bunun örnekleri ile dolu. Bunu sağlamanın yolu toplumsal barış ve demokrasidir. Biz tedbir ve önlem derken bundan bahsediyoruz. Bugün toplumsal roller belirgin günümüzün Dehak'ı AKP, günümüzün Kawaları da buna karşı mücadele eden herkestir. Nasıl Dehak başaramamışsa AKP de başaramayacaktır.” 

'Yasaklama güvenlik algısı ile açıklanamaz'

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise, İstanbul'da 120 gözaltı olduğunun bilgisini vererek, "Saat 10.00'dan itibaren İstanbul'un dört bir yanında kuşatma uygulandı. Sadece Bakırköy'de değil, İstanbul'un genelinde abluka uygulandı. Halkımızın kendi mahallerinden dışarı çıkması engellendi. Bu çıkışlar esnasında partili yöneticilerimiz, halkımız, gözaltına alındı. Bunun dışında sokaklar âdeta bir gözaltı alanına dönüştürüldü. 3-5 kişinin bir araya gelmesi engellendi. İnsanların bazıları belirli sokaklarda gözaltında tutuluyor. Mahsur bırakılmış durumda. Bizler de Bahçelievler de aşağıya indiğimizde çıkışımız engellendi" diye konuştu. 

'Halkın güvenliğini değil baskı mekanizmasını gözetiyorlar'

Türkiye'nin her yerinde yaşanan engellemeler sonucu yüzlerce yurttaşın gözaltında olduğunu kaydeden Yüksekdağ, şöyle devam etti: "Türkiye'nin dört bir yanı yasak alanına dönüştürüldü. İstanbul'da ise böyle bir yasaklama güvenlik algısı ile açıklanamaz. Halkın kamunun güvenliği ile izah edilmez. Valilik halkın güvenliğini sağlamaya yönelik bir algıya sahip olsaydı dün bomba patlamayacaktı. Aylar önce Sultanahmet'te bombacının patlamasına engel olmayanlar gerçek anlamda kamu güvenliğini gözetmiyor. Gözettikleri şey halkın güvenliği değil, bu zamana kadar kurdukları baskı mekanizmasının kurumsallaştırılması ve bunun siyasi yönetim tarzı olması." 

'Zulmü hak görenler patlamaları engellemeyi bilmiyorlar'

"İstanbul'da bir gün önce bombalar patlıyor, bugün mitinglerimize söylentiler yayarak insanların sokağa çıkmasını engellemeye çalıyorlar" diyen Yüksekdağ, "Canlı bombaların patlamasını engellemek yerine halka 'ben canlı bombaları yakalayamıyorum ama siz sokağa çıkmayın, evinizde oturun' diyorlar. Bugün uyguladıkları politika budur. Çeşitli kentlerde de uyguladıkları politika budur. Mitingimizi yasaklayanlar bu kâbusu sürdürmek istiyor" diye konuştu. İstanbul'un sayısız kültür ve inancın bir arada yaşadığı bir şehir olduğunu söyleyen Yüksekdağ, şunları aktardı: "İstanbul, halkların bir arada yaşadığının gösterilmesi açısından örnektir. Biz halkların bir arada barış, demokrasi ve özgürlük içinde bir arada yaşama mesajını verecektir. İstanbul'daki bütün halkların kardeşçe bir araya gelip dünyaya seslenmesine yasak koydular. İstanbul'da halkların birleşik gücünün uyanmasını istemediler. Ellerinde silahlar, TOMA’lar zor aygıtları karşılarında ise sadece renkleri ile mitinge gelen sivil halk var. O halka her zulmü hak görüyorlar ama her gün bir meydanda bomba patlamasını engellemeyi görev bilmiyorlar. Biz Newroz'u kutlamanın meşru olduğunu bilerek sokağa çıkıyoruz. Halkımız da bu bilinçle sokaklarda." 

'Hepimizin görevi direnmektir'

Sultanbeyli de halkın yasağa karşı "Halk Newroz alanına gidemiyorsa Newroz alanı halka gider" dediğini söyleyen Yüksekdağ, şöyle devam etti: "Meydanın neresi olduğu önemli değildir. Bizler her mahallede her sokakta bu ruhu yaşatabilir ateşi yakabiliriz. Newroz bayramı bin yıllık bir mücadele. Bin yıl boyunca ezilen halkların zalimlere karşı özgürlük mücadelesi. Newroz Bayramı nice sultanı mezara gönderdi. Tarihin karanlığına gömdü ama Newroz tüm ışığı ile bugüne kadar geldi. O ateş her bir yurttaşımızın gözünün içinde, ellerinde ve o ışık her yerdedir. Bugün Gever'de, Şırnak'ta Nusaybin'de, Cizre'ye benzer saldırılar ile karşı karşıya halkımız. İstanbul'da da belki o düzeyde değil ama burada da halka yaşamı dar eden bir saldırganlık var. Hepimizin görevi direnmektir. Bu bayramı selamlarken direnirken kazanacağız dedik. Zulüm, ölüm korkusu olmadan, onurlu bir şekilde yaşamak istiyorsak direnmeliyiz. Yarın ulaşacağımız bayramlar için bugün direneceğiz ve kazanacağız. İstanbul halkının Newroz'u kutlu olsun. Halkımızı her yerde bütün haklılığı ile kendisine hak olan alanlara çıkmaya davet ediyorum." (DİHA)

Bu haber toplam 28348 defa okunmuştur
Newroz newroz newroz
 // Gewer
İnsanlar ölüyor hala newrozdan bahsrdiyorsunuz yeter yaa bırakın artık bu kirli siyaseti...
20 Mart 2016 19:52