Hakkârililer İstanbul ve Ankara’dan Sonra En Çok Bodrum’a Uçuyor

Yıllardır bekledikleri havalimanına geçen mayıs ayında kavuşan Hakkârililer, en çok İstanbul ve Ankara’ya uçak bileti alıyor. Üçüncü sırada ise Türkiye’nin en popüler turistik beldesi Bodrum var.

(İlandır)

2015’in mayıs ayında havalimanına kavuşan Hakkârililer artık uzun ve konforsuz otobüs yolcukları yerine uçakla seyahati tercih ediyor. 

Peki, Hakkâri’de yaşayanlar en çok nereye uçakla seyahat ediyor? Online uçak bileti satışı sektörünün öncü şirketlerinden ucakbileti.com Operasyon Direktörü İbrahim Bakış’ın verdiği bilgilere göre Hakkârililer en çok İstanbul’a uçak bileti alıyor. İkinci sırada Ankara, üçüncü sırada Bodrum yer alıyor. 

Ucakbileti.com’un verilerine göre Hakkârililer en çok tercih ettiği destinasyonlar şunlar:

İstanbul: % 38

Ankara: % 21

Bodrum: % 10

İzmir: % 7,2

Adana: % 7,1

Dalaman: % 4,6

Hatay: % 3,8

Antalya: % 3,6

Kayseri: % 2,6

 

UÇAK BİLETLERİNİ ERKENDEN ALIYORLAR

Hakkârililerin en hesaplı uçuş için uçak biletlerini seyahat tarihlerinden çok önce aldıklarını belirten Bakış, şunları söyledi: En uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için yapılan araştırmalara göre yurtiçi uçuşlarda son 21 gün kala fiyatlar yükselmeye başlayıp, son 15 gün kala ise iki katına kadar çıkabiliyor. Ülke içi uçuşlarda en uygun fiyatları yakalama dönemi 21 gün öncesi. Bu dönemdeki fiyatlar ortalama fiyat yüzde 8 daha ucuz. Son 2 haftada bilet fiyatları ortalamaya göre yüzde 5 artıyor, son hafta ise bu oran yüzde 30’a kadar çıkıyor.

 

102 MİLYON LİRA HARCANDI

5 yılda tamamlanan ve 102 milyon lira harcanan Hakkâri'nin Yüksekova ilçesindeki Selahaddin Eyyubi Havalimanı 26 Mayıs 2015’te açıldı. Açıldıktan iki ay gibi kısa bir zamanda 22 bin yolcunun yararlandığı havalimanı, Yüksekova’ya 5 kilometre Hakkâri şehir merkezine ise 65 kilometre mesafede bulunuyor. Coğrafi engeller nedeniyle bölgedeki ulaşım zorluğunu büyük ölçüde ortadan kaldıraSelahaddin Eyyubi Havalimanı,  Hakkâri’yi Batı’ya ve dünyaya bağladı. Havalimanı ayrıca İran’ın 5 milyon nüfuslu Urmiye bölgesine sadece 50 km mesafede bulunuyor.

 

1 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ

Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nın faaliyete geçmesinin ardından Türk Hava Yolları’nın yurt içinde sefer yaptığı nokta sayısını 48‘e yükseldi. 26 Mayıs 2015’te Ankara Atatürk Havalimanı’ndan havalanan uçakta ilk sefer kutlaması için halay çekilmişti. Selahaddin Eyyubi Havalimanı, 3 bin 200 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde piste sahip. Havalimanın içinde yıllık 1 milyon yolcu kapasiteli iç hatlar terminal binasının yan sıra kule, DHMİ hizmet binası, ısı merkezisu deposu, güç merkezi, emniyet binası ve itfaiye binası bulunuyor.

 

KİMSE İNANMIYORDU

Havalimanına Selahaddin Eyyubi isminin verilmesi, bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılandı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açılışı gerçekleşen havalimanına "Selahaddin Eyyubi" isminin verilmesi bölgede yaşayanları memnun etti.  Türkiye Seyahat Acenteler Birliği Yüksekova Temsilcisi Harun Bulut ise havaalanı ismi hakkında kampanya düzenlediklerini hatırlatarak, "Bizim için önemli olan isimden önce bu hizmetin açılmasıydı. İnsanların buradan havalanıp İstanbul'a, Ankara ve İzmir'e gitmesiydi. Memleketimiz ve Yüksekova için güzel bir hizmettir. Herkes büyük bir heyecanla bu hizmetin açılacağını bekledi ve nihayetinde bu hizmete kavuştu. Birçok insanımız bu havaalanının açılacağına inanmıyordu. Herkes bundan çok mutlu. Umarım bu hizmet daimi olur hepimiz için hayırlı olsun" diye konuştu. İlçe esnaflarından Tahir Baskın ise Yüksekova'ya havalimanı açılmasının büyük bir yatırım olduğunu belirterek, "Bir Yüksekovalı olarak havalanın açılmasıyla bana göre ilçemize, memleketimize bir medeniyet geldi. Bundan herkes çok faydalanacak. Yalnız Yüksekovalılar değil İran ve Irak haklı da gelip buradan seyahat edecekler. Bundan da Yüksekova halkı yararlanacak. Bütün halkımıza hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 2985 defa okunmuştur