Hakkarili kadınlardan protesto

Hakkarili kadınlar, kadına yönelik şiddet ile kumar oyunlarına tepki göstermek amacıyla yürüyüş düzenleyip basın açıklaması yaptı.

HAKKARİ - Hakkari’de Colemerg Kadın Bileşenleri tarafından kadına şiddet ve kumar oyunlarına karşı yürüyüş düzenlendi. Kadınların düzenleyeceği yürüyüş öncesi çevik kuvvet ekipleri zırhlı araçlar eşliğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Bınevş Kadın Merkezi önünde toplanan kalabalık burada yürüyüşe geçti. Grubun önünü kesen polis ile grup arasında yer yer gergin anlar yaşandı. Polis gurubun yolu trafiği kapattığı gerekçesi ile yürüyüşlerini kaldırıma çıkarak devam ettirilmesini istedi.

Bir süre kaldırımda yürüyen kadınlar, belediye binası önüne geçerek burada basın açıklaması yaptı.

Burada Colemerg Kadın Bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan HDP İl Eş Başkanı Emine Armut, "Kürt sorununun çözümüne yönelik politikasızlığın ve çatışmacı zihniyetin sonuçları şüphesiz kadın ve çocuklar açısından daha yakıcı bir biçime bürünüyor" dedi.

Armut,” Kadının sömürüsü ve ezilmişliği izlenen bu politikalarla beraber daha da derinleşiyor. Erkek egemen zihniyetin ürünü olan savaş ve militarizm yükseldikçe bunun en büyük mağduriyetini kadınlar ve çocuklar yaşıyor. Çünkü savaş demek göz, yoksulluk, taciz ve tevacüz demek. Çünkü savaş demek gözle birlikte kentlerde ucuz iş gücü ve kültürünü bilmediği bir yerde kültürel soykırıma maruz kalmak demek. Tarih kadınların nasıl bir savaş aracı olarak kullandığına dair örneklerle doludur. Son süreçte ne yazık ki ilimizde kadın intiharları ve ölümleri artmakla beraber kadınlarımız en yakınlarında bulunan erkekler tarafından şiddetin her türlüsüne maruz kalmaktadır” şeklinde konuştu.

KADINLAR'DAN KUMAR TEPKİSİ

Ahlaki yozlaşmanın bir örneği olan tombala, kumar, okey ve benzeri oyunlarıyla kişiyi başta topluma ve ailesine karşı yabancılaştırarak burada yaşanan maddi kayıplar nedeniyle erkeğin kadın üzerindeki iktidarını ve şiddetin derenleştirildiğini söyleyen Armut, yüzlerce kadın ve ailenin bu durumun mağduru olduğunu belirtti.

Armut,”Yaşanan bu durumlardan dolayı birçok aile parçalanmakta ve birçok çocuk bu şiddet ortamında büyümektedir. Eril devlet zihniyetin tırmandığı savaş politikaları ve aile içinde de erkeğin şiddetine maruz kalan kadının sıkıştığı bu iki şiddet durumu arasında intihar vakalarıyla yükselmektedir. Bizler Colemegli kadınlar olarak, 'Kadına Yönelik Şiddet İdeolojiktir Öz Savunma Haktır' şiarıyla devletin yürüttüğü bu savaş politikalarına ve ilimizde ise erkeğin yaşattığı şiddet ve mağduriyete karşı bugün burada susmayacağımızı ve kadın örgütlü gücüyle yaşananların karşısında olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

Kadınlar daha sonra sessiz bir şekilde dağıldılar

Bu haber toplam 2220 defa okunmuştur