Hakkari'deki açlık grevi sona erdi

Hakkari Barış Meclisi üyelerinin başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 17'nci gününde sona erdi.

Hakkari Barış Meclisi üyelerinin bölgede devam eden ablukaya karşı İHD Hakkari Şubesi'nde başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 17 'nci gününde sona erdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada konuşan İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, Cizre'de haftalardır sürdürülen insanlık dışı vahşete dikkat çekerek, yaralıların bir an önce bölgeden çıkarılması için bir kez daha çağrı yaptı.

Çatışmalı sürecin sonlandırılması için 4 siyasi partiye üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirme çağrısı yapan Akbullut, "Bölgedeki kaosun ve çatışmalı sürecin sona ermesi için meclisin tatilden vazgeçip, müzakere sürecinin başlatılması için anayasal düzenlemelerin yapması gerekiyor" dedi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride de değinen Akbulut, tecridin bir an önce sonlandırılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "En öncelikli olarak Cizre'de bodrum altında kalan sivillerin tedavi edilip, çatışmalı ortamdan çıkarılması gerekiyor. Yaklaşıl 3-4 ayda yüzlerce sivil insanımız, güvenlik güçleri, örgüt mensupları ve kuruluşunu ilan eden YPS güçleri yaşamın yitiriyor. Hepsi bu ülkenin vatandaşıdır. Bu ülkenin insanlarının bu şekilde yaşamlarının yitirmesini istemiyoruz. Hükümetin bölgedeki çatışmalı politikalardan vazgeçip, barışın yaşam bulması için müzakerelere dönülmesi gerekiyor." 

Yapılan açıklamanın ardından grev sona erdi. (DİHA)

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur