Hakkari Barosu’ndan 8 Mart açıklaması

Hakkari Barosu’undan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yapıldı.

Hakkari Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Harika Günay Karataş, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Ulus devlet anlayışının, militarizm ve cinsiyetçiliğin, erilliğin baş tacı edilerek belirlediği toplumsal cinsiyet rolleri ile birlikte kadını hiçleştirmeye devam ettiğini belirten Karataş, “Sömürü merkezli bölüşüm savaşlarında, tecavüze uğrayan kadınların yaşadığı ve yaşamaya devam etiği travmalar patriarkayı beslemiş ve savaşların devamlılığını sağlamıştır ve sağlamaya devam etmektedir. Toprak için savaşan topraksızların kadın düşmanlığıyla şekillenen, kadını metalaştıran ideolojileri, militarizmin ‘sürüne sürüne erkek ettiği’ beyinlerle kadın bedeni üzerindeki sömürünün sistematikliğine sebebiyet vermektedir. Her din için geçerli olan dogmatik bakış açısı, ‘günah, iffet, namus’ gibi toplumsal normlarla kadını sosyal hayattan itmiştir” ifadelerine yer verdi.

Karataş açıklamasında şöyle devam etti: “Psişik erkeklik zırhıyla kendilerini dokunulmaz kılan eriller, katı toplumsal cinsiyet sınırlarının duvarlarını kadınlara dayattıkları “hiçlik nevrozu” ile yükseltiyorlar. Ekin Van, Özgecan ve birçok kız kardeşimiz şahsında aslında tüm kadınlara yöneltilen bu vahşet, kadının varlığının dahi, erkekliğe bir tehdit olarak görülmesi sebebiyle gerçekleştirilmiştir. Kürdistan’a yapılan saldırılar, Kürt kadınlarının insanlık tarihine geçen görkemli direnişiyle son bulacaktır! Tarihin karanlık sayfalarına gökkuşağını kadınlar çizecektir! Zorla topraklarından sürülmeye çalışılan Kürt halkının direnişi işte bu zaferle taçlanacaktır! Zulme, tecavüze, işkenceye 5000 yıldır direnen biz kadınlar, elbette öz savunma alanlarımızı genişleterek kadın kıyımına karşı erilin kaburgasından gelmediğimizi ve erilin bir parçası olmadığımızı haykırmaktayız. Tabutumuzun içinde bile bedenlerimiz ağırken, sokakların, meydanların, caddelerin biz kadınların olduğunu erillere öğreteceğiz!

Bu haber toplam 2141 defa okunmuştur