Gözaltı ve tutuklamalarda Newroz dalgası

Newroz kutlamassı öncesi birçok kentte ev baskınları yapıldı. Birçok merzkezde yapılan baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alınırken, daha önce gözaltına alınan birçok kişi de tutuklandı

Bugün de sabah saatlerinde birçok kentte gerçekleşen operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İstanbul güne yine operasyonla uyandı

İstanbul'da Newroz öncesi gözaltı operasyonları sürüyor. İstanbul'un başta Bağcılar olmak üzere çeşitli ilçelerinde yapılan polis baskınlarında, 7'si çocuk 27 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, ifade işlemleri için emniyete götürüldü.

Adana'da çoğunluğu çocuk 17 gözaltı

Adana'da bu sabah polis birçok mahalleyi ablukaya alarak, ev baskınları düzenledi. Baskınlarda evlerin aranmasının ardından haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle çoğunluğu çocuk 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sağlık kontrollerinin ardından Adana Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

Mardin'de seçilmişler gözaltında

Mardin'in Dargeçit (Kerboran) ilçesinde Saray, Safa ve Bahçebaşı mahallerinde bulunan evlere polis baskını gerçekleşti. Yapılan ev baskınlarında Belediye Başkanvekili Mahmut Kılıç, DBP Dargeçit İlçe Eşbaşkanı Abdurrahman Arslan ve kardeşleri Hazni Arslan, Hakkı Arslan, İlyas Arslan ile Ömer Gezer (18) adlı genç gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ilçe emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Şırnak Silopi'de gözaltı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde de sabah saatlerinde polis birçok eve baskın düzenledi. Özel hareket timleri tarafından yapılan baskınlarda DBP İlçe Yöneticisi Musa Çetin ve Silopi Belediye çalışanı Siyajin Buruntekin gözaltına alındı. Yapılan ev baskınlarında evlerin dağıtıldığı belirtirken, gözaltı sayısı artabileceği belirtiliyor. Gözaltı alınanlar Silopi İlçe Müdürlüğü'ne götürüldü.

Siirt'te 2 gözaltı

Siirt'te sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Ferman Sercan, Necmetin Tapu adındaki yurttaşlar gözaltına alınarak Siirt Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Van'da zafer işaretinden tutuklama

Van'ın Çatak ilçesinde Newroz kutlamalarından ardından kitle alandan ayrıldığı sırada gözaltına alınan 4 kişiden 3'ü İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Çatak Adliyesi'ne sevk edilen Fatih akdemir adlı genç savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece zafer işareti yaptığı gerekçesiyle "Örgüt propagandası" iddiasıyla tutuklandı. Akdemir, Van F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Muş'ta 5 öğrenci tutuklandı

Muş'ta dün sabah yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP il yöneticileri ile Muş Alparslan Üniversitesi öğrencilerinin de bulunduğu 16 kişi, İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifade işlemlerinin ardından Muş Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık ifadeleri alınan 16 kişiden 11'i çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakılırken, üniversite öğrencisi 5 genç, "Örgüt propagandası" iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan öğrenciler Halil İbrahim Bulut, Melik Açık, Musa Tulmaç, İsmail Güçdoğan ve Sabri Sınır tutuklanarak Muş E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Manisa'da HDP'liler tutuklandı

Manisa'da 16 Mart'ta HDP il binası ve bazı evlere yapılan polis baskınında gözaltına alınan aralarında HDP Manisa il eşbaşkanlarının da bulunduğu 12 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Savcılıkta alınan ifadelerin ardından 12 kişi tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi. 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde ifadeleri alınan HDP Manisa İl Eşbaşkanları Sait Taycı ve Hatice Aslan, HDP Merkez Yunus Emre İlçe Eşbaşkanı Yıldırım Polat, HDP Şehzadeler İlçe Eşbaşkanı Sami Bilgir, HDP il Yöneticisi Yüksel Budak, Mahir Baran, M. Şahir Bayrakal, Asım Yüksel, HDP Manisa eski İl Eşbaşkanı Kerem Taylan ve Abidin Başboğa Örgüt üyesi olmak", "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek" suçlaması ile tutuklanırken 2 kişi de serbest bırakıldı. Tutuklanan siyasetçiler Manisa T ve E Tipi cezaevlerine gönderildi. (DİHA)

Bu haber toplam 4555 defa okunmuştur