'Gelin cumhuriyeti demokratikleştirelim'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ,""Bugün Meclis, halkın özgür demokratik iradesinin konuştuğu, konuşulduğu bir yer olmaktan çıkarılmıştır" dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), 14. Olağan Genel Kurulu Büyükhanlı Park Otel'de gerçekleştirildi. Delegelerin yanı sıra çok sayıda dernek, kurum ve siyasi parti temsilcisinin de katıldığı PSAKD Genel Kurulu'na, Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) milletvekilleri Zeynep Altınok, Ali Haydar Hakverdi ve Akın Üstündağ ile Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ ve milletvekili Müslüm Doğan katıldı. 

Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Türkiye halklarının içinden geçtiği zor sürece işaret ederek, AKP'nin cumhuriyeti bir diktatörlüğe dönüştürmeye çalıştığını söyledi. Yüksekdağ, şunları kaydetti: "Geride bıraktığımız süreçte halklarımızın, işçilerin, emekçilerin mücadelesinin özü demokratik cumhuriyet mücadelesiydi. Ama uzun yıllar boyunca cumhuriyetin demokratik olabilmesi, bu değerli sıfatı hak edebilmesi için gerekli olan şeyler yapılmadı bu siyasi yaşam içerisinde. AKP-Saray iktidarı da bu cumhuriyeti adeta bir diktatörlüğe çevirmek için elinden gelen her şeyi yaptı. İşte bizlerin bugün demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti mücadelesinin kendi birliğimize, hoşgörü hareketimize ortak demokratik hedeflerine bağlı olarak yürütmemiz, sürdürmemiz çok daha büyük bir zorunluluk ve aciliyet haline gelmiştir."

'Alevi kırımlarının hesabı vermeli'

Yüksekdağ, cumhuriyetin demokratik olabilmesi için Alevilerin eşit yurttaşlık hakkına kavuşturulması ve tarihte Alevilere yönelik kırımlar ve katliamlar nedeniyle devletin hesap vermesi gerektiğini belirtti. "Bu Cumhuriyet, bütün ezilenlerin eşitliğini tanınmadıkça asla ve asla demokratik bir cumhuriyet hüviyetine bürünemeyecektir" diyen Yüksekdağ, bütün kesimleri de "cumhuriyetin demokratikleşmesi" için çalışması gerektiğini söyledi. 

'Meclis Saray'ın özel bürosuna dönüştürülmek isteniyor'

AKP'nin halkların iradesinin yansıdığı meclisi adeta kendi bürosu haline dönüştürmeye çalıştığını kaydeden Yüksekdağ, "Bugün Meclis, halkın özgür demokratik iradesinin konuştuğu, konuşulduğu bir yer olmaktan çıkarılmıştır. Bugün Meclis özellikle de milletvekili dokunulmazlığı kaldırma müdahalesi ile birlikte bir saray bürosuna dönüştürülmeye çalışılıyor. Sarayın bir danışma Meclis'i haline dönüştürülmeye çalışılıyor. Halkın seçme ve seçilme iradesi ve hakkı sayısız kere saldırıya uğradı. Ama bugün çok açık bir şekilde gasp edilme girişimiyle karşı karşıyayız. Ve bugün demokrasinin tesis edilmesi bakımından bütün yollar AKP-Saray iktidarının bu baskıcı anlayışıyla kapatılmış durumda." dedi.

Genel Kurul, konuklarının konuşması, çalışma ve mali raporlarının okunması, kongre kararlarının karara bağlanması ve tartışmalarla devam etti. (DİHA)

Bu haber toplam 6769 defa okunmuştur