Gazeteciler Galatasaray'dan seslendi: Biat etmeyeceğiz!

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, gazeteci Erol Önderoğlu ile yazar Ahmet Nesin'in tutuklanması, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen eylemde protesto edildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) çağrısıyla Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen gazeteciler, Özgür Gündem gazetesi ile dayanıştıkları için TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, RSF Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu ile yazar Ahmet Nesin'in tutuklanmasına dönük tepkilerini gösterdi.

Çok sayıda gazeteci, insan hakları savunucusu, sanatçı, aydın ve yurttaşın katıldığı eylemde "Gazetecilik suç değildir" ve "Gerçekler hapsolunamaz" yazılı pankart ve dövizler taşınıp, yine "Özgür basın susturulamaz" sloganları atıldı.

gzt3.jpg

Eylemde gazeteciler adına basın açıklamasını Ahmet Şık okudu. "Mesleğimize ve gerçeğe dayanışmayla sahip çıkacağız" diyen Şık, tutuklu nöbetçi yayın yönetmenleri için uygulanan hukuksuzluğa bir an önce son verilmesini istedi. 7 Haziran seçimlerinin ardından tüm toplumun, baskı ve şiddet araçları ile büyük bir kuşatma altına alındığını ifade eden Şık, yaşanan can kayıplarının listesinin artık tutulamayacak kadar arttığına ve on binlerce insanın zorla göçertildiğine dikkat çekti.

Memleketin içinde bulunduğu hakikati anlatan gazetecilerin de hedef haline getirildiğini belirten Şık, "Can Dündar ve Erdem Gül hakkında hapis cezaları verildi. Ocak ayından bu yana 12 DİHA muhabiri halen tutuklu. DİHA muhabiri Nedim Türfent ölümle tehdit edildi. Gazeteciler artık adliyelere gazete bürolarından daha çok gider oldu. Onlarca gazeteci hakkında soruşturma ve dava açıldı. Soruşturma ve davalarla susturulmak istenen gazetelerden biri de Özgür Gündem oldu. Özgür Gündem gazetesinin üzerindeki baskılara dikkat çekmek amacıyla başlatılan dayanışma eylemi de bu soruşturmaların ve davaların hedefi oldu. Dün en son Fincancı, Önderoğlu ve Nesin tutuklandı" diyerek, basına yönelik baskıların her geçen gün arttığını belirtti.

gzt4.jpg

Açıklamalarının devamında "Dünkü tutuklama ile dayanışma ruhunun hedef alındığının farkındayız" diyen Şık, gazetecilik mesleğinin tehdit altında olduğunu, iktidarın tüm gazetecileri Saray'ın basın danışmanı olarak görmek istediğini söyledi. Şık, buna karşı ise şunları söyledi: "Bunu reddediyoruz, biat etmiyoruz. Bildiğimiz bir başka şey ise, ancak ve ancak dayanışmayla mesleğimize ve gerçeğe sahip çıkacağımızdır."

Yapılan açıklama, yine atılan "özgür basın susturulamaz" sloganları ile son buldu. 

GÖP: Bir an önce serbest bırakın

Gazetecilere Özgürlük Platformu da (GÖP) tutuklamaları yaptığı yazılı basın açıklaması ile protesto etti. Açıklamada, "Söylemleriyle yargıyı etkileyen, gazetecileri her gün hedef gösteren, gazetecilik dayanışmasına göz dağı vermek isteyen iktidar, aslında halkın haber alma hakkını engellemektedir. Bu tutuklamaların dünyada ülkenin itibarını zedeleyeceğini, çağdaş, evrensel hukukta ve meslek ilkelerinde yeri olmayan bu tutumun kınanmasına yol açacağı doğaldır" sözlerine yer verildi.

İktidarı ve yargıyı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. Maddesi'ndeki ilkelere uymaya davet eden Platform, 3 gazetecinin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Bu haber toplam 5083 defa okunmuştur