Fırat: Üç parti tek cephede

HDP Akdeniz İlçe Örgütü 1. Olağanüstü Kongresinde konuşan HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda AKP, MHP ve CHP'nin birleştiğini anımsattı.

MERSİN - Mersin HDP Akdeniz İlçe Örgütü 1. Olağanüstü Kongresini Şevket Sümer Mahallesi'nde bulunan Şah Düğün Salonu'nda gerçekleştirdi.

HDP bayrakları ile süslenen kongre salonuna PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri asılırken, salonda sık sık "Şehit Namirin" ve "Biji Serok Apo" sloganları atıldı. Kongreye HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanları Yüksel Mutlu ve Fazıl Türk yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. 

Saygı duruşu ve divan seçiminin ardından kürsüye çıkan Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, Kürt halkının her zaman olağanüstü süreçlerden geçtiğini vurguladı.

Mutlu, "Bu gün bizim üzerimizde hiçbir dönem olmadığı kadar baskı var. 2009 KCK operasyonları dönemini de aşan tutuklama ve baskı furyası ile karşı karşıyayız. Bu saldırıları birliğimizi, mücadelemizi artırarak yenebiliriz" diye konuştu. Ardından söz alan HDP İl Eşbaşkanı Sadun Doğan da, Kürt halkına soykırım ve katliamların dayatıldığını hatırlatarak, "Kendi birliğimizi sağladığımız, örgütlendiğimiz ölçüde bu baskıları yenebiliriz" dedi.

d1

'Dini kullanıyorlar'

Kürt halkına dayatılan katliamın ne ilk ne de son olduğunu belirten HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ise, 150 yıldır Kürt halkı üzerinde baskının yürütüldüğünü anımsattı. Türkiye'de gelen her dikta rejiminin yaptığı bütün hırsızlıkları Kürtler üzerinden paklamaya çalıştığının altını çizen Fırat, bu gün de birilerinin dini ve İslamiyet'i kullanarak, milletin cebindeki milyar dolarları götürdüğünü ve yine hedefte Kürtlerin olduğunu söyledi. Bu gün Kürtlere yönelik 1925 ve 38 Dersim katliamında daha yoğun bir saldırının olduğunu vurgulayan Fırat, "O dönemde olmayan akıllı bombalar, füzeler bu gün ilçelerimizi ve insanlarımızı tarihimizle birlikte yok ediyorlar" dedi. 

'Üç parti tek cephede'

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması hakkında da konuşan Fırat, şöyle devam etti: "Bu oyunun içerisinde yalnız AKP yok, bu oyunun içerisinde yalnız MHP'de yok. Bu oyunun içerisinde kendini sosyalist olarak nitelendiren CHP, oyun kuruculardan biri. Bunların birbirinden farkı yok. Çünkü hepsi faşist." "Bizleri ülkeyi bölmekle, hendek kazmakla, savaşı tırmandırmakla suçluyorlar. Tüm halkaları bize karşı kışkırtarak tek bir cephe de varlık oluşturmaya çalışıyorlar" diyen Fırat, "Biz Kürtler dört parçada birliği sağlamalıyız. Kendi birliğimizi oluşturamazsak hepimiz birer birer yok oluruz" çağrısında bulundu. 

'Bunlarda utanma yok'

Başbakan Davutoğlu'nun elinden alınan yetkilerine de değinen Fırat, "Türkiye Cumhuriyet'inde ilk kez Başbakanlık görevi yürüten birin o partinin MYK'sı ondan tüm yetkilerini geri alıyor. Biraz utanma duygusu olsa yapılacak şey istifa etmekti" diye konuştu. Fırat, Başbakan Ahmet Davutoğlu'u eleştirdi: "Ama bunlarda utanma, sıkılma da yok. Başbakan olabilmek için ya da bir gün uzatabilmek için her şeyi içine sindiriyorlar." 

Fırat'ın konuşmasının ardından faaliyet ve mali raporlarının okunması ile devam eden kongrede tek liste ile gidilen seçimde HDP Akdeniz İlçe Eşbaşkanlığı'na Mesude Şahin ile Mehmet Şirin Kaya seçildi. (DİHA)

a2

Bu haber toplam 9515 defa okunmuştur