Fincancı, Nesin ve Önderoğlu'nun tutuklanmasına tepki

Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu'nun tutuklanmasına büyük tepki gösterildi.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu'nun tutuklanmasına gazetecilerden büyük tepki geldi.

Güç: Talimatla yapılan bir tutuklama 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç, karara "Hukuka aykırı bir karar. Yayın yönetmenleri o gün çıkan haberden dolayı sorumlu tutulamaz. Bu talimatla yapılan bir tutuklama. Türkiye'de düşünce ve ifade özgürlüğünün geldiği noktayı gösteriyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Polat: Gözdağı verilmek isteniyor 

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, "Özgür Gündem'e çözüm süreci diye ifade edilen dönemde tek bir dava daha açılmamıştı. Ama bu süreçte dayanışma gösterenlere bile dava açıldı. Bu dayanışma nöbetine gözdağı vermek içindir. Dayanışmamız artarak devam edecek" dedi.

Yıldırım: Rezalet 

Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Ayşe Yıldırım, kararı rezalet olarak nitelendirdi. Yıldırım, "Her an herkesin tutuklanabileceği bir süreç. Bu süreçte AKP'nin köşeye sıkıştığını görüyoruz. Bu kadar saldırganlaşmasının sonucudur. Bu tutuklamayı kabul etmiyoruz. Türkiye daha derin ve çözümsüz bir sürece ilerliyor" dedi.

Sözer: Dayanışmayı yükseltelim

Doç. Dr. Ceren Sözeri ise, kararı talimatla alınan bir karar olarak nitelendirdi. Sözeri, "Çok üzgünüz. Talimatla yapılan bir tutuklama. Diyecek tek bir kelime bulamıyorum. Dayanışmayı daha fazla yükseltmemiz gerekiyor" dedi.

Okatan: Amacına ulaşmayacaktır 

Gazetenin bugün nöbetçi yayın yönetmenliğini üstlenen Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Derya Okatan de, kararın Kürt basını ile dayanışmayı hedeflediğini söyledi. Okutan, "AKP'nin amacı Kürtleri ve basınını yalnız bırakmaktır. Tutuklamaların amacı budur. Ama tutuklamalar amacına ulaşmayacak" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 5193 defa okunmuştur