Evlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştı

Cizre'de çatışmaların yoğun yaşandığı mahallelerdeki evlerine dönen yurttaşlar büyük bir yıkım ve enkazla karşılaştı. Bir çok enkazın çevresindeki patlamamış top mermileri ise can güvenliğini tehdit ediyor.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 80 gün süren ve 200'ü aşkın yurttaşın hayatını kaybettiği sokağa çıkma yasağına gündüzleri ara verildi.

Yasağın kısmen kaldırılması ile kentten göç etmek zorunda kalan yurttaşlar da ilçeye dönmeye başladı. Cizre girişinde polisin araçları tek tek aramadan geçirmesi nedeniyle uzun araç kuyrukları oluşurken, yurttaşlar da kimlik kontrolünden geçirildikten sonra ilçeye alınıyor

Patlamamış top mermileri

Çatışmaların yoğun yaşandığı Yafes, Nur, Sur ve Cudi mahallelerindeki evlerini görmek için mahalleye giren yurttaşlar ise enkaz yığınları ile karşılaştı. Cudi ve Sur mahallelerinde yaralıların mahsur kaldığı binalar  ve çevresindeki binalar da tamamen yıkılmış durumda.

haberinfotograflari.gif
Yaralıalrın mahsur kaldığı bodrumlarının olduğu alanda hala ağır kokular yükselirken bir çok evin dış duvarlarında kan izleri görüldü. Bodrumlar etrafında toplanan kadınlar ağıtlar yakarken bazı yurttaşlar da devlet güçlerinin duvarlara yazdığı 'ırkçı' yazıları sildi. Bodrumların olduğu bölgede bulunan bütün evler bombalarla tahrip edildiği görülürken enkazlar arasında da bir çok patlamamış top mermisine rastlandı.


'Cizre bu vahşeti umutmayacak'

Mahalleye giren yurttaşlar devletin katliam değil soykırım yaptığını vurguladı. Yurttaşlar yaşanılan soykırım karşısında direnişten başka yolun olmadığını belirterek, "Katledilen çocuklarımızın mücadelesini sürdüreceğiz" dedi. Mahalledeki bütün evlerin yıkıldığını eşyaların talan edildiğini ifade eden yurttaşlardan Ahmet Saran, "Bunu insan insana yapamaz" dedi.

Evinin enkaza çevrildiğini ifade eden Emine Yanar adlı yurttaş ise "Cizre bu vahşeti unutmayacak. Bu hesap burada kapanmaz. Bu direniş devam edecek. Biz çocuklarımızı katledenlerden hesap soracağız" diye konuştu.

Evi yıkılan Nergiz Soyul adlı yurttaşta devlete tepki göstererek, "Biz bu kenti terk etmeyeceğiz. Evlerimizi yıkmışlar. Biz evimizin önüne çadır açacağız ve çocuklarımızın direnişini devam ettireceğiz" dedi. 

Kente yurttaşların gelişi devam ediyor. (DİHA)

Bu haber toplam 2716 defa okunmuştur