Encü: AYM acizlik içerisinde

AYM'nin Roboski katliamına ilişkin başvuruyu reddetmesini "acizlik" olarak nitelendiren HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, "AYM, ordusunu, iktidarını, Başbakanı'nı suçlu gösteremeyecek kadar aciz ve yetersizdir" dedi.

Roboski'de 34 kişinin TSK savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilmesine ilişkin ailelerin Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yaptığı başvurunun "Evrak eksikliği" gerekçesiyle reddedilmesine bir tepki de HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'den geldi.

AYM'nin "klasik devlet refleksiyle" hareket ettiğini belirten Encü, "Anayasa Mahkemesi 2 yıl boyunca dosyayı sümen altında bırakmış en nihayetinde dosyada gördüğü küçük bir usul ve eksikliğe can simidi gibi sarılarak faşist devlet skalasındaki hukuki prosedürü tamamlamış ve görevini layıkıyla yerine getirerek başvuruyu reddetmiştir" dedi. 

Askeri savcılığın Roboski katliamına takipsizlik kararı vermesinden sonra ailelerin avukatları aracılığıyla AYM'ye bireysel başvuru yaptığını hatırlatan Encü, görevi devlet ve iktidarın yaptığı hak ihlallerine karşı bireyi korumak olan mahkemenin tam tersi bir tutum takınarak Roboski halkına karşı devleti ve iktidarı koruduğunu söyledi. AYM kararının hukuki olarak tartışılmasına gerek olmadığını vurgulayan Encü, "Başvurucular arasında Hukuk Usuli Kanunu'nda var olan zorunlu dava arkadaşlığı gibi bir kurumu bu dosyaya monte etmek, eksik evrak bulunan 3 başvurucunun başvurusunu reddedip 50 başvurucu adına karar vermesi gerekirken esasa bile girişmeden tüm davayı reddetmek acizliklerinin ilanından başka birşey değildir. Anayasa Mahkemesi ordusunu, iktidarını, Başbakanı'nı suçlu ilan edemeyecek kadar aciz ve yetersizdir. Anayasa Mahkemesi kısaca 'bizden alın bu dosyayı AİHM'e götürün biz bunun altından kalkamayız' demektedir" şeklinde konuştu. 

'Siz bataklığa saplanırken, biz üstesinden geleceğiz'

Encü, devletin Robsoki katliamının yenisini Cizre, Silopi ve İdil'de yaptığını ifade ederek, şunları aktardı: "Şahıslar aynı, kurumlar aynı, olaylar aynı. Ama biz burada başka bir katliam tehdidi altında iken bile susmayacağız. Suçlarınızı yüzünüze yüzünüze hiç bıkmadan haykırmaya devam edeceğiz. Siz yaptığınız her eylemde giderek bataklığa saplanırken biz adalete ve insanlığa olan inancımızla bu acıların üstesinden geleceğiz." (DİHA)

Bu haber toplam 2628 defa okunmuştur