Emniyet, Nedim Oruç’un gözaltında olduğu bilgisini verdi

Silopi’de işkence yapılarak gözaltına alındığı savunulan Dicle Haber Ajansı muhabiri Nedim Oruç’tan saatler sonra haber alınabildi. Emniyet,Oruç’un gözaltında olduğu konusunda aileye bilgi verdi.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde bugün Şehit Harun Mahallesi’nde gözaltına alınan ve bir spor salonuna götürülen 37 kişi arasında bulunan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Oruç’tan uzun süre haber alınamazken, DİHA, Silopi İlçe Emniyeti’nin Oruç’un gözaltında olduğu bilgisini verdiğini aktardı.

Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Oruç hakkında bilgi almak isteyen gazetecilere, “Konu hakkında bilgimiz yok. Alındı da demiyorum, alınmadı da demiyorum” diye yanıt vermişti.

Ancak DİHA muhabiri Oruç’un ailesine bilgi veren emniyet yetkilileri, Oruç’un Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğunu söyledi.

Dicle Haber Ajansı da polislerin Oruç’un gözaltında olduğunu ve ifadesinin alındığını söylediğini aktardı.

ÖGC’den çağrı

Oruç’tan haber alınamaması üzerine sosyal medyada haber alınamayan DİHA muhabiri ile ilgili “#NedimOruçNerede” hashtag’i ile kampanya başlatılmış; Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) de Nedim Oruç’un akıbetini sormuştu.

Öte yandan Cemiyet, Nedim Oruç’un yanı sıra Van’da gözaltına alınan JİNHA muhabiri Rojda Oğuz’un da serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

 

 

Bu haber toplam 4260 defa okunmuştur