Emek örgütleri: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

İşçi Bayramı kutlamalarına ilişkin DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un ortak kararını açıklayan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, başta İstanbul Taksim Meydanı olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda olacaklarını ilan etti.

İSTANBUL - DİSK, KESK, TTB ve TMMOB 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin aldıkları ortak kararı İstanbul Şişli'deki DİSK Genel Merkezi’nde düzenledikleri basın toplantısı ile duyurdu. Toplantıya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK eş genel başkanları Lami Özgen ile Şaziye Köse, TTB ikinci başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve DİSK yöneticileri katıldı. Toplantıda emek örgütleri adına basın açıklamasını Kani Beko yaptı. “Emek, barış, demokrasi için sömürüye yoksulluğa ve faşizme karşı birlikte mücadele ve dayanışma zamanı” diyen Beko, 1 Mayıs’ta emekçilerin söyleyecek sözleri büyütecek umutları olduğunu söyledi.

Ülke tarihinin emeğe dönük en ağır saldırılarının yaşandığını kaydeden Beko, tarihin en büyük insanlık suçlarından olan köle ticaretinin Özel İstihdam Büroları aracılığı ile yasal hale getirilmek istendiğine dikkat çekerek, seçimlerden önce “taşerona kadro” sözü verenlerin sözlerinde durmadığını söyledi. İş cinayetlerinin katliam boyutuna vardığını, mültecilerin ucuz iş gücü olarak sermayenin hizmetine sunulduğunu belirten Beko, kadınların toplumsal yaşamdan uzaklaştırıldığına, eve hapis edilerek çalıştırılmak istenmediğini söyledi. Beko, “Emeğe böyle bir hayat dayatılırken, biz hayatı üretenler, işçiler, emekçiler, mimarlar, mühendisler, hekimler, kadınlar, gençler, yoksullar insanca yaşama ve insanca çalışma koşulları için 1 Mayıs’ta alanlarda buluşuyoruz” dedi.

‘1 Mayıs’ta barış için alanlarda olacağız’

Başkanlık rejiminin inşası yolunda ülkenin giderek daha büyük bir kaosa sürüklendiğine dikkat çeken Beko, işçilerin, emekçilerin ve tüm halkın yararına kullanılması gereken kaynakların, savaşlara harcandığını söyledi. Sokağa çıkma yasaklarına değinerek halkın kuşatılmış kentlerde açlığa, susuzluğa, mahkum edilmiş, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yoksun yüz binlerce insan, evlerini ve topraklarını terk etmeye zorlandığını belirten Beko, “Savaşlarda işçiler, emekçiler ölüyor. İktidarın kendine güç devşirmek için kullanmak istediği tabutlar yalnızca yoksulların evine geliyor. Yasadışı sokağa çıkma yasakları ile kuşatılmış, yakılmış yıkılmış kentlerde, açlığa, susuzluğa, mahkum edilmiş, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yoksun yüz binlerce insan, evlerini ve topraklarını terk etmeye zorlanıyor. İçte ve dışta yürütülen savaş politikalarına itiraz edenler, barış isteyenler her tarafta patlatılan canlı bombalarla savaşa biat etmeye zorlanıyor. Ülkemizi ateşe atanlar, iktidarlarını kan ve gözyaşı ile inşa etmeye devam ediyor. Ülkemizde ve bölgemizde, savaşın bedeli işçilere, emekçilere, yoksullara ödetiliyor. Savaşlara hayır demek için, barış için, kardeşlik için 1 Mayıs’ta alanlarda buluşuyoruz” diye konuştu.

‘Demokrasi için alanlardayız’

Siyasi iktidarın kendisine muhalif olan herkesi düşman ilan ettiğini söyleyen Beko, barış için imza attıkları için tutuklanan akademisyenleri hatırlatarak, “Bir ülke düşünün ki barış istediğini söyleyen bir metne imza atan akademisyenler, emeğine ve yaşamına sahip çıkan kadınlar ‘düşman’. Demokratik üniversite isteyen öğrenciler, savunma hakkına sahip çıkan avukatlar, iktidar talimatı dışında haber yapmaya kalkan gazeteciler ‘düşman’! Bir ülke düşünün ki tacize, tecavüze, çocuk istismarına “hayır” diyenler ‘düşman’.Bir ülke düşünün ki iktidar gibi düşünmeyen, iktidara biat etmeyen tüm emek ve meslek örgütleri ‘düşman’.Nüfusunun büyük bir çoğunluğu ‘düşman’ veya ‘potansiyel düşman’ ilan edilen, adalet sarayları büyürken hukukun ayaklar altına alındığı, ekmeğimiz küçülürken hapishanelerin büyüdüğü bir ülkede demokrasi için 1 Mayıs’ta alanlardayız” dedi.

Dört emek meslek örgütü olarak 1 Mayıs 2016 kutlamaları kapsamında başta İstanbul Taksim olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda olacaklarını ilan eden Beko, hükümetin Anayasa’yı ihlal ederek 3 yıldır işçilere ve İstanbul halkına 1 Mayıs’ı zehir ettiğini söyledi. Taksim’i yasaklamak için hiçbir hukuki gerekçesi olmayan hükümetten ve idareden beklentilerinin, 1 Mayıs’ın coşkuyla kutlanabilmesi için Taksim meydanını hazırlaması olduğunu söyledi.

Beko, “Bu konuda girişimler önümüzdeki günlerde yapılacaktır. Yine önümüzdeki günlerde 1 Mayıs’ın birlik, mücadele ve dayanışma ruhuna inanan dost kurumlarla ve siyasi partilerle bir araya gelinecek bu süreç beraber ortak akılla, ortak emekle örgütlenecektir. Bizim amacımız 2016 1 Mayıs’ını başta İstanbul Taksim Meydanı olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında özgürce ve kardeşçe kutlamaktır. Türkiye’nin ihtiyacı 1 Mayıs’ın birlik mücadele ve dayanışma ruhudur. Herkesi bu birliğe, mücadeleye ve dayanışmaya güç vermeye çağırıyoruz. Yaşasın işçilerin birliği. Yaşasın halkların kardeşliği” dedi.

Vali başta olmak üzere bugün itibariyle görüşmek için randevu talep edeceklerini belirten Beko, görüşmelerden sonuç alamadıkları takdirde İç işleri Bakanlığı ile de bir görüşme gerçekleştireceklerini söyledi.(DİHA) 

Bu haber toplam 5409 defa okunmuştur