Duruşma öncesi dikkat çeken başvuru

Cizre'de polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın yarın görülecek dava dosyasına eklenen bir dilekçe dikkat çekti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015 tarihinde polis tarafından öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan ile ilgili davanın 6'ncı duruşması yarın Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Ancak dava dosyasına eklenen bir evrak dikkat çekti. Dosyaya eklenen evrak, 28 Mart 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı'na e mail üzerinden gönderilen bir başvuru. Bu başvuru, Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından Kazanhan davasına bakan Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme de, bu başvuruyu dosyaya ekledi.

Eskişehir'den Caner Altınsoy adlı bir şahısın yaptığı başvuruda, Kazanhan'ı öldüren polis Nurbaki Göçmez'i "kahraman" olarak göstererek, tutukluluğunun sonlandırılmasını ve "onure" edilmesini talep ediyor.

Dava dosyasına eklenen Altınsoy'un başvuru dilekçesinde, şu ifadelere yer verildi: "Mardin İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi'nde görevli polis memuru 'Mehmet Nurbaki Göçmez' 20015 yılı Şubat ayında artan terör olayları üzerine geçici görevle Şırnak-Cizre'ye gönderilmiştir. Terör örgütü PKK lehine slogan atan ve polise saldıran göstericilerin dağıtılması amacıyla attığı gaz fişeği yerden sekerek, bir PKK destekçisine isabet etmiş olup, PKK'lı (veya PKK sempatizanı) hayatını kaybetmiştir. Bu olay üzerine kahraman polis mamurumuz 2015 Şubat ayında tutuklanmış ve halen Ankara Elmadağ Cezaevi'nde yatmaktadır. Terör olaylarının iyice arttığı günümüzde PKK'lılara müdahale eden polis memurumuzun hapiste yapması güvenlik güçlerimizi demoralize etmekten başka hiç işe yaramamaktadır. Hal bu iken, polis memuru 'Mehmet Nurbaki Göçmez' hakkında soruşturmanın kaldırılmasını, terörle mücadele eden bu kahramanın onure edilmesini saygılarımla arz ederim." (DİHA)

Bu haber toplam 4554 defa okunmuştur