DİSK ve KESK: Nerede Newroz varsa orada olacağız

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, yasaklara rağmen Newroz alanlarda olacaklarını söyledi.

İSTANBUL - 20 Mart'ta İstanbul'da Bakırköy Halk Pazarı'nda yapılacak kutlamanın valilik tarafından yasaklandığı açıklanınca HDP İstanbul İl Örgütü, Newroz'un yasaklanamayacağını belirterek, tüm halkları Bakırköy Halk Pazarı'na çağırdı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, yasaklara rağmen alanlarda olacaklarını söyledi.

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, Newroz'un Anadolu ve Mezopotamya'nın tüm halklarının bir arada zulme, zorbalığa ve savaşa karşı direniş ve özgürlük mücadelesi verme günü olduğunu belirterek emekçiler olarak alanlarda olacaklarını söyledi. AKP'nin Newrozları yasaklamasına tepki gösteren Özgen, yasakların hukuksal olmadığını söyledi. Özgen, "Yıllardır binlerce insanın her yerde Newroz'u barış, kardeşlik, eşitlik talebi ile bir arada bayram havasında kutlarken bu yıl savaş konsepti içinde yasakçı bir zihniyet tekrar öne çıkmış durumdadır" dedi. Hükümetin yasakçı uygulamalara son vermesi gerektiğini belirten Özgen, "90'lı yıllarda Newroz'u yasaklayan zihniyet ne ise bugün 2016 da Newroz'a ilişkin AKP'nin yürüttüğü zihniyet aynı zihniyettir. Bu ülkenin halkları ve ezilen kesimleri bir arada geçen yıllarda nasıl kitlesel bir şekilde ve sorun yaşanmadan kutlandıysa aynı şey bu yıl için de mümkündür. Sorun hükümetin zihniyetidir. Bu tutumdan derhal vazgeçmelidir" diye konuştu. Özgen, 21 Mart'ta da Diyarbakır Newroz'unda Amed halkı ve tüm Türkiye halkları ile beraber tüm işçi emekçiler adına barışı haykıracaklarını dile getirdi.

'DİSK olarak nerede Newroz kutlamaları varsa orada olacağız'

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da Newroz'a getirilen yasaklara tepki gösterdi. Herkesin Newroz'unu da kutlayan Beko, DİSK olarak Türkiye'nin hangi merkezinde Newroz kutlaması varsa orada olacaklarını söyledi. Beko, "Newroz bizim Newroz'umuz. Mutlaka demokratik haklarımızı, taleplerimizi alanlarda haykıracağız" dedi. Beko, İstanbul'daki emekçileri de Pazar günü Bakırköy'de yapılması planlanan Newroz kutlamasına çağırdı.(DİHA)

Bu haber toplam 7112 defa okunmuştur