Dilek Doğan davası ertelendi

Dilek Doğan'ın ölümüne ilişkin polis Yüksel Moğultay hakkında, "Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi" suçundan açılan davanın ilk duruşmasında, sanık Moğultay'ın tutuklanma talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Küçükarmutlu'da polisin ev baskının esnasında öldürülen Dilek Doğan'ın ölümüne ilişkin polis Yüksel Moğultay hakkında, "Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi" suçundan açılan davanın ilk duruşması, İstanbul Adliyesi'ndeki büyük salonda verilen aranın ardından, tanık ifadeleriyle devam etti.

Tanıklar, ifade verdikten sonra ise, Doğan ailesinin avukatları söz alarak savunma yaptı. İlk olarak konuşan Avukat Oya Aslan, Türkiye'de bir katliam politikası uygulandığını belirterek, "Devletin suç işlemesi kabarıktır. Dilek'in öldürülmesi Türkiye devletinin katliamcı politikasının sonucudur. Muhalifler siyasi iktidar tarafından öldürüyorlar. Devlet tarafından şiddetin çetelesi çok fazladır. Bu çeteler giderek artmaktadır" diye konuştu.

'Katleden devlet güçleri hep aynı gerekçelere sığındı'

90'lı yıllardan itibaren gözaltında kayıp sayısının arttığına dikkat çeken Aslan, "Katleden devlet güçleri hep aynı gerekçelere sığındı" dedi. Aslan, polis işkencesinin devlet tarafından, "polisimiz destan yazdı" denilerek, meşrulaştırdığını söyledi. Yargının da katliamlara göz yumduğunu dile getiren Aslan, katliam politikasında cezasızlığın sürdüğünü söyledi. Aslan'ın ardından konuşan 10'a yakın avukat da kuvvetli suç şüphesi olduğunu ve görüntülerde de her şeyin net görüldüğünü ifade ederek tutuksuz sanık Moğultay'ın tutuklanması istedi.

Sanık avukatı Doğan'ın ağabeyini suçladı!

Avukat savunmalarının ardından mütalaasını açıklayan savcı, sanığın gerekli koşullar olmadığı gerekçesiyle tutuklanmaması yönünde görüş bildirdi. Bunun üzerine salonda bulunanlar, "Bunlar katil, Berkin'i Dilek'i katlettiler" diyerek tepki gösterdi. Salondan yükselen tepkinin ardından heyet salonu terk etti ve mahkemeye ara verildi. Ara sonrasında ise sanık Moğultay'ın avukatı konuştu ve müvekkilinin suçsuz olduğunu savundu. Olayın Dilek Doğan'ın ağabeyi Mehmet Doğan'dan kaynaklandığını iddia etti. 

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Moğultay'ın tutuklanmaması yönünde karar vererek davayı 20 Nisan 2015'e erteledi.

Mahkemenin ardından, Doğan'ın ailesi ve avukatlar, karara attıkları sloganlarla tepki gösterdi. (DİHA)

Bu haber toplam 992 defa okunmuştur