DİHA: İşkence edilerek gözaltına alınan muhabirimiz Nedim Oruç nerede?

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Şırnak’ın 23 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silopi’de gözaltına alınan muhabiri Nedim Oruç’tan saatlerdir haber alınamadığını açıkladı.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde bugün Şehit Harun Mahallesi’nde gözaltına alınan ve bir spor salonuna götürülen 37 kişi arasında bulunan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Oruç’tan haber alınamıyor.

DİHA’nın haberinde, gözaltına alınan ajansın Silopi muhabiri Oruç’un spor salonundaki sorgulamanın ardından özel harekat polislerinin işkencesine maruz kaldığı savunuldu.  Oruç’un daha sonra da Emine Güleç’le birlikte zırhlı araca bindirilerek spor salonuna götürüldüğü kaydedildi.

Oruç ve kuzeninin nereye götürüldüğü henüz bilinmiyor.

Öte yandan sosyal medyada da haber alınamayan DİHA muhabiri ile ilgili “#NedimOruçNerede” hashtag’i ile bir kampanya başlatıldı.

i-1-20160105225455.jpg

Emniyet: Bilgimiz yok

Silop İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise Oruç hakkında bilgi almak isteyen gazetecilere, “Konu hakkında bilgimiz yok. Alındı da demiyorum, alınmadı da demiyorum” diye yanıt verdi.

ÖGC’den çağrı

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) de Nedim Oruç’un akıbetini sordu. Cemiyet, Nedim Oruç’un yanı sıra Van’da gözaltına alınan JİNHA muhabiri Rojda Oğuz’un da serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Bu haber toplam 3090 defa okunmuştur