Derik'e girişler yasaklandı

Derik'e girişler yasaklanırken, incelemelerde bulunmak için kente girmek isteyen Avrupa Parlamentosu heyeti ve HDP'li milletvekillerinin kente girişi de asker tarafından engellendi.

Mardin'in Derik ilçesine giriş çıkışlar da fiili olarak yasaklandı. Kent girişine zırhlı araçlar ve bariyerler koyan asker, yazılı talimat olmamasına rağmen "Kaymakamın talimatı" gerekçesiyle kente girişleri engelliyor. Bölgede yaşananları yerinde incelemek için Mardin'e gelen Avrupa Parlamentosu Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Monica Frassoni, Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, HDP milletvekilleri Ali Atalan, Gülser Yıldırım ile HDP Mardin İl Eşbaşkanları'nın da aralarında bulunduğu heyetin de kente girişi engellendi. 

Kaymakam'a da durumun iletilmesine rağmen kente girişleri yasaklanan heyet, engelleme noktasında basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sırasında askerin basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalışmasına basın mensupları tepki gösterdi.

Açıklamada ilk olarak konuşan HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, AP üyeleri ile birlikte kente girerek incelemelerde bulunmak istediklerini fakat "sokağa çıkma yasağı" uygulaması olmamasına rağmen kente girişlerinin engellendiğini söyledi.

Dün sabah Derik Belediyesi eş başkanlarının da bulunduğu 6 kişinin de gözaltına alındığını hatırlatan Atalan, "Bu hukuksuz yasağı tanımıyoruz. Ortada yasak ve yazılı bir karar dahi yok. Bu hukuksuzluğu protesto ediyoruz" dedi. Avrupa Parlamento Üyesi Josep Maria Terricabras ise incelemelerde bulunmak için geldikleri kente girişlerinin engellenmesine ve Kürt kentlerinde devam eden ablukaya tepki gösterdi.

AP heyeti açıklamanın ardından bir süre daha engelleme noktasında bekledikten sonra Diyarbakır'a doğru hareket etti. (DİHA)

Bu haber toplam 2637 defa okunmuştur