Demirtaş'tan Erdoğan'a: Kimi nereden kovuyorsun!

İstanbul'da halkla kahvaltıda bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "vatandaşlıktan çıkarma" sözüne, "Sen kimi nereden kovuyorsun? Burası bizim vatanımız" diyerek tepki gösterdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Başakşehir İlçe Örgütü'nün halkla buluşmak amacıyla Esenkent’te düzenlediği kahvaltıya katıldı. HDP’li vekil ve yöneticilerin de eşlik ettiği Demirtaş, burada kısa bir konuşma yaptı. HDP ilçe örgütlerinin dayanışma ağı ile örgütlenmesinin gurur verici olduğunu söyleyen Demirtaş, "Umut verici güçlü bir kongre ile İstanbul halkının bizden beklediği mahalle mahalle, ev ev güçlendirme çalışmamız anlam kazanacak. Kongre siyasi faaliyetlerimize güç katacak" dedi. 

Siyasi gündeme dair de değerlendirmelere bulunan Demirtaş, Sykes-Picot Anlaşması ile Kürdistan topraklarının paylaştırıldığını ifade ederek, "100 yıl geçtikten sonra yine başımıza çorap örerek felakete sürüklemek istiyorlar. Yapılan anlaşma ‘Kürtler başını kaldırmasın, güç olmasın’ diye hep birlikte karar aldılar. Benzer anlayışla katliam politikalarını hayata geçirdiler. Kürtler olarak bunu hak etmediğimizi dünyaya anlatmaya çalıştık. Üstümüze geldiler, isyan ettik" dedi.

Demirtaş, tüm bu durumun Türklük politikasının her yerde kabul ettirmek amacını taşıdığını söyleyerek, Kürtleri inkar eden Türklerin Türklüğe de zarar verdiğini sözlerine ekledi.

'Burası bizim vatanımız'

Tek taleplerinin ortak vatanda eşit haklarla birlikte yaşamak olduğunu ifade eden Demirtaş, Kürdistan’ın en büyük parçasının Türkiye topraklarında olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın "vatandaşlıktan çıkarma" çıkışına ise "Sen kimi nereden kovuyorsun? Burası bizim vatanımız. Biz bu topraklara geçerken uğramış yolcular değiliz" yanıtı verdi. 

'Faşizme karşı direnecek gücümüz var'

100 yıl önce Kürtlere yaşatılanların örgütlü olmamalarından kaynaklandığını, bugün için ise örgütlü devasa bir halk olduklarının altını çizen Demirtaş, "Faşizme karşı direnecek gücümüz var. Bir halk kendi tarihini yazarken kendi elleriyle öz iradesiyle belirlerken bilinçli bir şekilde tarih yazmalıdır. Onurlu bir yaşam halkımızın hakkıdır" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Demirtaş, HDP İstanbul İl Kongresi’ne katılmak üzere Sinan Erdem Spor Salonu’na gitti. (DİHA)

Bu haber toplam 11919 defa okunmuştur