Demirtaş: İktidar bir futbol takımının onları alaşağı etmesinden korkuyor

TV 10’un dayanışma gecesinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, siyasal iktidarın bir futbol takımı tarafından alaşağı edilmekten korkar hale geldiğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hakkın ve Hakikatin Sesi" sloganıyla yayınını sürdüren TV 10'un İstanbul Bakırköy’deki bir düğün salonunda düzenlediği dayanışma gecesine katıldı. Gecede, AKP iktidarının muhalif basın üzerindeki baskıları üzerine konuşma yapan Demirtaş, "Diktatörlük günlerindeyiz ve inanç kimlik sorunun gündemde olduğu katliamlar tarihine şahitlik ediyoruz. Direniş açısından Alevi toplumu adına önemli bir yayın organı olan TV10 özgür basının susturulduğu muhalif basının başını kaldırmadığı bu günlerde başarılması güç bir amaç doğrultusunda ilerliyor. Hele ötekinin ötekisi haline gelen Alevi toplumunun yayın çizgisinde ısrarcı olmak cesaret istiyor. Ne mutlu bize ki hala cesaretli basın yayın organlarımız ve akademisyenlerimiz var” dedi.

‘Halka ulaşmamızı engellemek için var gücüyle çalışıyorlar' 

12 Eylül koşullarını aratmayan darbe koşullarının devrede olduğunu belirten Demirtaş, demokratik bir sistem inşa edildiğinde herkesin bu günlerde baskılara karşı direnen basın emekçilerini anacağını ifade etti. “Sesimizin halka ulaşmasını engellemek amacıyla var güçleriyle uğraşıyorlar. Böylesi bir ortamda mikrofonun halka uzatılması çok önemlidir” diyen Demirtaş medyanın demokrasinin inşasındaki önemine vurgu yaptı.

‘Bir futbol takımının onları alaşağı etmesinden korkuyorlar’

Siyasal iktidarın hesap vermekten korktuğu için toplumun tüm kesimlerini baskı altında tutmaya çalıştığını dile getiren Demirtaş, linç kampanyasına maruz kalan Ayşe öğretmeni hatırlatarak şunları söyledi: “1 Kasım’da iktidara nasıl geldiklerini en az bizim kadar iyi bildikleri için Ayşe öğretmene linç kampanyası başlattılar. Milyonların sesi olan akademisyen dostlarımızdan korkuyorlar. Baskıyı kestikleri anda bir futbol takımının onları alaşağı etmesinden korkuyorlar. Yüzde 50 oy almış ve halk desteğine dayandığını iddia eden bir iktidar Ayşe öğretmenden korkar mı? Bunlar korkar çünkü o kadar çok günah işlediler ki yıkılmaktan ve hesap vermekten korkuyorlar.”

‘Biz bedel ödemekten korkmayız’

Topluma öncülük edenlerin bedel vermekten korkmaması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, “Bizden bedel ödememizi istiyorlar. Ödeyeceğimizden şüpheleri olmasın çünkü bizler ödemezsek çocuklarımıza ödetecekler bu bedelleri. Biz nasıl boyun eğmediysek çocuklarımız da bu zihniyete karşı boyun eğmeyecek” diyerek, baskılara boyun eğmeyeceklerini söyledi.

‘Erdoğan’ın tek kişilik hükümet düzeninin yıkıldığını hep birlikte göreceğiz’

HDP’nin sol sosyalist dinamiklerle ortak hareket etmek için hazır olduğunu söyleyen Demirtaş, “Biz kararlıyız diktatörlük, sultanlık ve Erdoğan’ın tek kişilik hükümet düzeninin yıkıldığını inşallah en yakın zamanda hep birlikte göreceğiz. Dileriz o gün TV 10 gibi özgür basın yayın organları da bu tarihsel gelişmeyi canlı olarak yayınlar. Bu duygularla partim adına TV 10 emekçilerine başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu. (DİHA)

Yaptığı konuşma ardından bir süre geceye katılan davetlilerle sohbet eden Demirtaş, daha sonra salondan ayrıldı.

Bu haber toplam 12411 defa okunmuştur