Cumartesi Anneleri Yüksekova'daki anneler için oturdu

Cumartesi Anneleri, kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 579'uncu haftasında bu kez Yüksekova'da 7 haftadır eylem yapamayan anneler için oturdu.

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerinin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 579'uncu haftasında yine Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. "Failler belli, kayıplar nerede?" yazılı pankartı açan ve üzerine kırmızı karanfiller bırakan Cumartesi Anneleri, kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. 

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Yüksekova'da, 7 haftadır eylem yapamayan Cumartesi Anneleri'ne selam yollanyn Anneler, 90'lı yıllarda Yüksekova'da kaybedilenlerin akıbetini sordu. 

Eylemde konuşan  Abdullah Canan'ın oğlu Vahap Canan, Yüksekova'da 49 gündür yasağın devam ettiğini belirterek, "Orada geleceğimiz yok edildi" dedi. Abdulkerim Yurtseven'in torunu Serdar Yurtseven de, "90'lı yıllarda dedemi katlettikleri gibi şimdi de bize yaşayacağımız sokak bırakmadılar" diye konuştu.

i-2,,.jpg

'1990-1996 yılları arasında Gever'de 13 kişi gözaltında kaybedildi' 

Kayıp yakınlarının konuşmaların ardından bu haftaki basın açıklamasını İHD avukatlarından Gülseren Yoleri okudu.

Yüksekova'nın 13 Mart 2016 tarihinden itibaren abluka altında olduğunu dile getiren Yoleri, "Hukukun, hak ve özgürlüklerin askıya alındığı Gever'de şiddet egemen oldu. On binlerce insan evlerini terk ederek kendi topraklarında sürgün hayatına mahkum edildi" dedi.

Yüksekova'da yaşanan hak ihlallerinden dolayı kayıp yakınlarının her Cumartesi saat 12.00'de gerçekleştirdikleri buluşmalarının 7 haftadır engellendiğini kaydeden Yoleri, "Bu nedenle 579'uncu haftamızda 'Gever'de kaybedilenleri unutmadık' diye buluştuk" diyerek, İHD'ye yapılan başvurulara göre, 1990-1996 yılları arasında Yüksekova'da 13 kişinin gözaltında kaybedildiğini hatırlattı. Kaybedilenlerin ise 13-75 yaş aralığındaki çocuk, genç ve yaşlı insanlar olduğunun altını çizen Yoleri, kaybedilenlerin gözaltında tutulduklarına dair tanıklarının olduğunu, ancak hiçbir zaman gözaltına alındıklarını kabul edilmediğini vurguladı.

'Kaybedenleri katledenleri koruyan cezasızlık zırhının son bulmalı' 

Eylem, 23 haftadır katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin faillerinin bulunmaması hatırlatmasında bulunularak sona erdi. (DİHA)

Bu haber toplam 4732 defa okunmuştur