Cizre'de gözaltına alınan 10 kadın serbest bırakıldı

Cizre'de 9 gündür bir binanın bodrumunda hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralıları ve yaşamını yitirenlerin cenazelerini almak için beyaz bayrak açarak yürüyüşe geçtikten sonra gözaltına alınan 10 kadın serbest bırakıldı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde devlet güçlerinin saldırılarında yaralanan ve 9 gündür bir binanın bodrumunda hastaneye kaldırılmayı bekleyen 15 yaralı ve 7 cenazesinin alınması için beyaz bayraklarıyla Cudi Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçen ve özel harekat polisleri tarafından gözaltına alınan ve aralarında yaralıların annelerinin de bulunduğu 10 kadın, serbest bırakıldı. Cizre Emniyet Müdürlüğü'nde "Sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri" gerekçesiyle yaklaşık 7 saat tutulan kadınlar, ifade işlemlerinin ardından sağlık kontrolüne götürülerek serbest bırakıldı. 

Dün en son İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşen HDP milletvekillerinin saat 14.00 civarında irtibat kurabildiği yaralılara ise hala ulaşılamadı. 29 saattir kendilerinden haber alınamayan yaralılar, dün Bakanlık yetkililerinin de bilgisi dâhilinde evden kendi imkânları ile çıkmaya çalıştıkları sırada devlet güçlerinin saldırısına uğramıştı. (DİHA)

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur