Cizre'de 600 aile, 'Kardeş Ailesi' ile buluştu

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından başlatılan "Kardeş Aile" kampanyası kapsamında Cizre'li 600 aile, gönüllü aileler ile buluştu.

Sokağa çıkma yasağının 79 gün sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesinde, halk yaşamını yeniden inşa ediyor. Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından başlatılan "Kardeş Aile" kampanyası ile ise halkın yaraları hem maddi hem manevi olarak sarılıyor. 

600'ü aşkın aile ile buluşuldu

Kampanya kapsamında yurt içi ve yurt dışında yaşayan 600'ü aşkın gönüllü aile, Cizre'li ailelerle buluştu. Kampanyayı yürüten aktivistler, Cizre'de tespit ettikleri 1000 aile ile gönüllü aileleri buluşturmayı hedefliyor. 

'Kobanê ve Şengal ruhuyla sahipleniliyor'

"Kardeş Aile" kampanyası çalışmalarına ilişkin bilgi veren Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nden aktivist Yunus Orak, "Kampanyanın başlaması ile aileler sahiplenilmeye başlanıldı. 600 aileyi, gönüllü aileler ile buluşturduk. Halkımız Cizîrli aileleri Kobanê ve Şengal ruhuyla sahipleniyor. Kampanya sadece Cizîr'in inşasıyla ilgili. Maddi bir yardım değil. Aileleri buluşturarak manevi bir paylaşımın da olmasını, acıların azalmasını hedefleniyoruz" diye konuştu. 

Avrupa'ya çağrı

Kampanyaya Avrupa'dan yoğun ilgi gösterildiğini kaydeden Orak, şunları aktardı: "Bu kirli savaşta babalarını, annelerini ve çocuklarını kaybedenler için Avrupa'daki ailelerin onları sahiplenmesi, onları bu travmadan biraz olsun kurtarıyor. Kampanyaya dünyanın dört bir tarafından daha fazla destek olunması çağrısı yapıyoruz." (DİHA)

Bu haber toplam 11505 defa okunmuştur