'Bu süreçleri onurumuzla atlatacağız'

HDP Mersin İl Örgütü'nün kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bilmiyorlar ki; biz nasıl bir mücadelenin içinden çıkıp geldik. Onlar bilmiyorlar ki dokunulmazlığımız halkımızdır" diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü’nün 1. Olağanüstü Kongresi, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla 33 Düğün Salonu’nda gerçekleşti.

Burada konuşan HDP Mersin Milletvekili Mir Dengir Mehmet Fırat, tüm baskılara ve saldırılara rağmen HDP’nin Meclis’te olduğunu vurguladı. Cizre'dekş bodrumlardan bahseden Fırat, şunları aktardı: “İnsanlık tarihine kara leke olarak geçmiş olan bu katliamların içerisinde insanlık kalıntılarını görmek mümkün olabilirdi. Bir Nazi Almanya’sı evet. Yahudileri gaz odasına yıkanmaları için sokuyordu. Gazla öldürdükten sonra ise fırınlarda yakıyorlardı. Ne Filistin’de ne Bosna Hersek’te ne Saddam Irak’ında. Bu vahşeti halkına reva görenler, daha düne kadar İsrail’in Filistin çocuklarına yaptıklarını şimdi kendi vatandaşlarına vahşetçe yapmaktadır. Düne kadar Filistin’e yapılana ağlayan bir maske olduğunu bugün yaptığı vahşetle gösteriyor. Cizre ve Sur’da yapılanların hesabı mutlaka bir gün verilecek. Bu kirli savaş mutlaka ve mutlaka sona erecek.” 

'Bu haksızlığa karşı direnenleri yok etme savaşıdır'

Daha sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bugün kritik bir kavşakta olduklarını ancak halkın desteği ile yollarına çıkan engelleri aşıp yolda yürümeye devam edeceklerini söyledi. Bu yolda halkın desteği ve mücadelesi ile büyük zaferler kazandıklarını ifade eden Yüksekdağ, saldırı ve kuşatma altında mücadele ettiklerini belirtti. Büyük insanlık mücadelesinde iyilik ve kötülüğün olduğunu dile getiren Yüksekdağ, saldırganların karanlık ve kötülüğü sevdiği için saldırıları devreye koyduğunu dile getirdi. 

Yüksekdağ, “Bu topraklarda iyilik ve kötülük savaşı veriliyor. Bu topraklarda iki silahlı mücadele veriliyor. Bu haksızlığa karşı direnenleri yok etme savaşıdır. Bu karanlık günlerde 7 Haziran ruhu ile mücadele edeceğiz ve yine kazanan biz olacağız. Biz büyük insanlığın büyük gücüyüz. 7 Haziran’da kendisini dev aynasında görenlere kendilerinin aslında ne kadar zavallı olduklarını gösterdik” dedi.

HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına değinen Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Bize yapılan dokunulmazlık saldırısına boyun eğmeyeceğiz. Onlar bilmiyorlar ki; biz nasıl bir mücadelenin içinden çıkıp geldik. Onlar bilmiyorlar ki dokunulmazlığımız halkımızdır. Bizim halkımıza dokundukları zaman işte o zaman bizi karşılarında bulurlar. Dokunulmazlık zırhını hırsızlık yapana, katliam yapana ve talan edene karşı değil halka ses olan, adalet talep edene karşı kullanılıyor. Türkiye ne yazık ki demokrasi bu şekilde işliyor. Eğer ille de bir dokunulmazlık ortaya koyacaklarsa 550 milletvekilinin dokunulmazlıklarını kaldırsınlar. Dokunulmazlığımız halktır. Biz bütün bu süreçleri umudumuz, direnişimiz ve onurumuzla atlatacağız. Bize geleceğimizi vaat eden başta Abdullah Öcalan olmak üzere bütün kadın ve diğer devrimci şehitlerinin yüzü, gülüşü umudumuz ve mücadelemize ışık tutuyor.” (DİHA)

Bu haber toplam 2583 defa okunmuştur