Birçok merkezde gözaltı operasyonları

Türkiye'nin birçok noktasında düzenlenen operasyonlar sonucu birçok kişi gözaltına alındı.

Çanakkale'de sabah saatlerinde polis Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin evlerine ve HDP Çanakkale il binasına baskın düzenledi. Baskınlarda 14 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler Çanakkale Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, HDP il binasında ise bilgisayar ve kitaplara el konuldu.

Hozat'ta ev baskınları

Dersim'in Hozat ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında HDP İlçe Eşbaşkanı Sinan Karakoç ile Önder Aslan, Hüseyin Yeşil ve Oktay Rüzgar adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Evine baskın yapılan Veli Bağrıyanık ise bulunamadı. Gözaltına alınanlar İlçe Emniyeti'ne götürülürken Bargini köyünün askerlerce ablukaya alındığı belirtildi. Köydeki abluka ve aramalar sürüyor. 

Pertek'te 8 kişi serbest 

Dün Pertek merkez ve köylerinde yapılan operasyonda gözaltına alınan 18 kişiden 8'i karakoldaki işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Geri kalan 10 kişi ise gizli tanık ifadesiyle "Köyde özerklik ilan etme", "Anayasa düzeni ortadan kaldırmak", "Özsavunma hazırlığı" ve "Örgüt Üyeliği" gibi gerekçelerle savcılığına sevk edildi.

Adana'da çok sayıda gözaltı

Adana'da sabahın erken saatlerinde polisler tarafından Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde bulunan birçok mahalleye eş zamanlı baskın düzenledi. Baskınlarda evlerin didik didik arandığı belirtilirken, aralarında çocuklarında olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kişilerin Adana Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

Van ve Erzurum'da 16 kişi gözaltına alındı 

Van'ın Erciş ilçesinde DBP İlçe Eşbaşkanları Hatice Yıldız ve Mustafa Sağlam sabah saatlerinde evlerine yapılan eş zamanlı polis baskınlarında gözaltına alındı. Baskında Yıldız ve Sağlam gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen eşbaşkanlar, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Öte yandan eş başkanların gözaltına alınmasının ardından DBP Erdiş İlçe binasına da polis baskını düzenlendi. Parti binasında bulunan bazı belgelere polisler tarafından el konuldu. 

Öte yandan Erzurum'un Hınıs ilçesine bağlı Qurdî köyüne sabah saatlerinde ev baskınları düzenlendi. Baskınlarda aralarında 85 yaşındaki mele Zeki Küçükkarga'nın da bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Hınıs İlçe Jandarma Karakolu'na götürülürken, 3 kişi hakkında da arama kararı bulunduğu belirtildi. 

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Zeki Küçükkarga(85), Abdurrahman Küçüktepe (65), Mehmet Karga, Sebeki Yenigül, Cahit Yılmaz, Medin Özyıldırım, Melik Karabaş, Veli Özel, Şaban Irmak, Murat Yenigül, Sedat Fırat, İlhan Güzeller ve ismi öğrenilemeyen iki yurttaş. 

Adana'da 12 Devrimci Partisi üyesi gözaltına alındı

Adana'da bu sabah polis, helikopter desteği ile Devrimci Parti il binasına ve birçok adrese baskın düzenledi. Baskınlarda parti binası ve evler didik didik aranırken, birçok doküman, eşya ve kişilere ait ayakkabılara polisin el koyduğu öğrenildi. Baskında 12 kişi gözaltına alındı. (DİHA)

Bu haber toplam 9180 defa okunmuştur