Bir çok merkezde kadınlar sokaklardaydı

Ağrı’dan Hatay’a Mersin’den Van’a onlarca kentte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri için sokakları dolduran kadınlar, “Savaşa, erkek egemenliğine, emek sömürüsüne, taciz ve tecavüze karşı isyandayız” dedi.

AĞRI:  KJA Ağrı bileşenleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında cezaevinde bulunan kadın tutsaklara kart gönderdi. Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Mukaddes Kubilay ve HDP Ağrı İl Eşbaşkanı Hanım Yıldırım’ın da bulunduğu çok sayıda kadın Doktorlar Caddesi’nde bulunan PTT binasına giderek kadın tutsaklara kart gönderdi. Kadınlar ardından PTT çalışanı kadınlara da karanfil dağıttı.

haberinfotograflari.gif

Doğubeyazıt’ta da kadınlar belediye toplantı salonunda kutlama gerçekleştirdi. Kutlamaya HDP ve DBP yöneticileri, belediye meclis üyeleri ve yüzlerce kadın katıldı. Belediye girişinde erbaneler eşliğinde çalınan müziklerle karşılanan kadınlar zılgıtlar eşliğinde halay çekti. Ardından kutlamanın yapıldığı salona geçen kadınlar, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Sema Yüce Kültür Merkezi erbane grubunun şarkıları ile devam eden etkinlikte sık sık, “Jın jiyan azadi” sloganları atıldı. Etkinlikte konuşan DBP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Hamide Turan, kadınların miras bıraktığı direnişi büyüteceklerini söyledi.

VAN: İpekyolu Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile ortaklaşarak yaptığı Kadın Emeği Pazarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışa HDP Van milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Tuğba Hezer, Gürpınar Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin, emek meslek örgütlerinden kadınlar, DBP, HDP il eş başkanları, Barış Anneleri İnsiyatifi üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı. Sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde açılışın yapıldığı organik ürün ve el işlerinden oluşan pazarda, organik yiyecekler, ev yemekleri, kazak, patik, kilim, elle yapılmış süs eşyaları ve benzeri birçok ürün satışa sunuldu. Kadının toplumun her alanında var olma mücadelesi verdiğini söyleyen İpekyolu Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Nermin Unat, kadınların özgür yaşam yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceklerini söyledi.

KESK binası önünde bir araya gelen KESK üyesi kadınlar da Feqiyê Teyran Parkı’na yürüdü. "Diriliş giyiniyoruz isyan kuşanıyoruz yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi" pankartının açıldığı yürüyüşte sık sık, "Jin jiyan azadî" , "Susma haykır mücadele haktır" sloganları atıldı. KESK Kadın Meclisi adına okuyan Figen Çolakoğlu devletin zulüm ve katliam politikalarına karşı kadınlar öncülüğündeki direnişi büyüteceklerini söyledi. Açıklamanın ardından katliamlarda yaşamını yitiren kadınlar için mum yakıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Atatürk Parkı'nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamada kadınlar, kadın cinayetlerinin bir an önce son bulmasını istedi. Adana Kadın Platformu üyesi kadınlar ise 8 Mart etkinlikler kapsamında Beşocak Meydanı'nda bir araya geldi. Beşocak'tan Atatürk Parkı'na doğru yürüyüşe geçmek isteyen kadınların etrafı zırhlı araçlarla yüzlerce polis ablukaya aldı. Üzerinde katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu ve "Barış isteyen kadınları öldürdüler. Sizleri asla unutmayacağız" yazılı pankartı açan kadınlar taşıdıkları "Yaşasın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü", "Aile değil kadınız, feminist isyandayız", "Erkek devlet şiddetine son" ve "Erkek vuruyor. Yargı, devlet medya koruyor" yürüyüşe geçmeye çalıştı. Polis kadınların yürüyüşünü kurduğu barikatla engelledi. Polisin engellemesini kadınlar, alkış, zılgıt ve "Polis defol" sloganları ile protesto etti. Polis barikatı önünde kadınlar adına Gülşen Topal kısa bir konuşma yaptı. Topal, tüm kadınları mücadele ve dayanışma gününde, kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı; cinsiyetçiliğin, şiddetin, sömürünün, tacizin, tecavüzün tüm izlerini yeryüzünden silmek için mücadeleye çağırdı.
Ceyhan'da kadınlar yürüdü

KJA öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kadın Ceyhan ilçesi Belediyeevleri Mahallesi'nden başlayıp, Yersuvat Mahallesi'nde bulunan HDP Ceyhan Bölge Temsilciliği'ne kadar yürüdü. "Erkek şiddeti ideolojiktir; meşru savunma haktır" ve "Kadınlar Önderliği ve özgürlüğü için direniyor" pankartını ve katledilen kadınların fotoğraflarını taşıyan yüzlerce kadın yürüyüş boyunca "Biji Serok Apo", "Jin jiyan azadi", "Şehid namirin", "Be Serok jiyan nabe" ve "Kadın yaşam özgürlük" sloganı attı. Yürüyüşün ardından konuşan HDP Ceyhan ilçe Eşbaşkanı Delal Mamuk, "Biz barış ve özgürlüğün öncüsü olacağız. Biz kadınlar artık isyandayız; özgürleşeceğiz" dedi.

HATAY: Antakya Kadın Dayanışması 8 Mart etkinlikleri kapsamında Köprübaşı Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya eşi tarafından katledilen İpek Bakımcı’nın annesinin de aralarında bulunduğu onlarca kadın katıldı. “Savaşa, kadın katillerine, gericiliğe, tacize, ötekileştirmeye, tecavüze karşı direnişi örgütlüyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Öz savunma haktır”, “Hayallerini satmayan çocuklarımızın hesabını soracağız” ve “Arin’in cesaretini kuşan” dövizleri taşındı. “Kadın cinayetleri politiktir”, “Bağır herkes duysun kadına şiddet son bulsun” ve “Kadınlar artık susmayacaklar” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Antakya Kadın Platformu üyesi Özlem Mansur yaptı. AKP’nin Cizre, Sur ve Nusaybin’de taş üstünde taş bırakmadığını kaydeden Mansur, Kürdistan’da kadınların direnişini desteklediklerini ve direnişi büyüteceklerini ifade etti. Antakya Kadın Platformu üyesi kadınlar ise Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

İskenderun Kadın Platformu çağrısı ile Anıt Alanı’nda toplanan onlarca kadın da basın açıklaması yaparak gökyüzüne özgürlük balonları bıraktı.

MERSİN: Mersin Kadın Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın Mersin Forum’da bir araya geldi. “Erkek düzene itaat etmiyoruz” pankartını açarak Barış Meydanı'na yürüyen kadınlar “Sur, Cizre ve Silopi’de direnen kadınlara bin selam”, “Kadınsız devrim olmaz” ve “Bu savaşa kadınların rızası yoktur” dövizlerini taşıdı. Kadınlar yürüyüş boyunca “Yaşasın 8 Mart”, “Yaşasın mücadelemiz” , “Şiddetinizle barışmayacağız” ve “Kadın cinayetleri politiktir” sloganlarını attı. Kadınlar adına açıklama yapan Mersin Kadın Platformu üyesi Yüksel Kapıkıran yaptı. Kadınların öfkesinin ve isyanının büyüdüğünü vurgulayan Kapıkıran, “Cizre’den Carettepe’ye kadın dayanışması yükseliyor” dedi. Geceleri, sokakları ve meydanları terk etmeyeceklerini ifade eden Kapıkıran, ölüme karşı yaşamı, erkek şiddetine karşı direnmeyi savunacaklarını belirterek, “Erkek ve devlet şiddetine karşı isyandayız! Çok iyi biliyoruz ki bizi sokaklar değil erkekler öldürüyor” dedi. Yapılan açıklamanın ardından kadınlar arbaneler eşliğinde halaylar çekti.

Mersin’in Tarsus İlçesi Halk Eğitim Merkezi önünde toplanan Tarsus Kadın Platformu üyesi kadınlar, Tarsus saat Kulesi önüne kadar meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. “Yaşasın 8 Mart Kadın Dayanışması” pankartı arkasında yürüyüşe geçen kadınlar sık sık “ Jin, Jiyan, Azadi” sloganları attı. Yürüyüşün ardından basın açıklamasını yapan Eğitim Sen Tarsus Şube Sekreteri Selma Baş “aile ve iş yaşamı uyumu” adı altında, yarı zamanlı, esnek çalışma modelleriyle kadınların güvencesiz istihdam edilmesinin önünün açıldığını vurguladı. Baş, “ İş yerlerimizden sokaklara, emeğimizi değersizleştirenlere karşı sesimizi, sloganlarımızı birleştirerek söylüyoruz. Aileye köle sermayeye köle olmayacağız” dedi. Kadınlar olarak savaşa karşı olduklarını ifade eden Baş, “savaşa karşı kardeşliği, dayatmalara karşı direnişi büyütüyoruz” diye konuştu.

ELAZIĞ: Elazığ'da ise KJA öncülüğünde Yol-İş Sendikası Konferans Salonu'nda dün yapılmak istenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü paneline valilik tarafından engellendi. Panelin yapılmaması için Yol-İş Sendikası üyelerine valilik tarafından baskı yapıldığı öğrenildi. Daha önce panel için HDP, DBP ve KJA bileşenleri sendika üyelerinden konferans solunu kullanımı için izin aldığı ama dün sabah saatlerinde valilik yetkililerin sendika üyelerine baskı kurarak panelin yapılmasına izin verilmemelerini istedi. Bunun üzerine KJA'lı kadınlar dün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü panelini DBP il binasında gerçekleştirdi. Panele konuşmacı olarak HDP PM üyesi Asiye Kolçak katıldı.

BATMAN:KESK Batman Şubeler Platformu Kadın Meclisi üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle etkinlik düzenleyerek, basın açıklaması yaptı. Dörtyol Kavşağı'nda bulunan Eğitim Sen Batman Şubesi binası önünde toplanan kadınlar, “kadın zinciri” oluşturarak, Yılmaz Güney Sineması önüne kadar yürüyüş düzenlemek istedi. Yürüyüşe başlayan kadınlar devlet güçleri tarafından çembere alınarak engellendi. Yürüyüşün engellenmesi üzerine kadınlar, uzun süre slogan atıp erbaneler eşliğinde ezgiler seslendirdi. “Bijî 8’ê Adarê”, “Jin jiyan azadî”, “Uyan diren özgürleş” ve “Kadın özgürleştikçe dünya özgürleşir” dövizleri ve “Şiddet senin gücün değil acizliğindir! Bedenim benim acizliğim değil kimliğimdir!” pankartı taşıyan kadınlar düzenledikleri etkinlik ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar adına açıklama yapan Eğitim Sen Batman Şubesi Kadın Sekreteri Gülhan Oktay, 8 Mart’ın anlamına dikkat çekerek, “Tek adam rejimini kurmak için bize dayatılan kirli savaş politikalarını reddediyoruz” dedi.

DERSİM: Dersim'in Ovacık (Pulur) ilçesinde de Kadın Platformu üyeleri aynı amaçla meşaleli yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. "Sömürüye, katliamlara, erkek devlete karşı söyleyecek sözümüz direnecek gücümüz var" pankartını taşıyan kadınlar, farklı tarihlerde katledilen kadınların fotoğraflarını taşıdı. Ovacık Meydanı'na kadar meşalelerle yürüyen kadınlar sarı, kırmızı, yeşil ve mor kurdele taktı. Ulusal kıyafetler giyen kadınların yürüyüşü adeta reng cümşüşüne döndü. Kadın Platformu üyesi Işıl Işık, kadın mücadelesinin devrim mücadelesi olduğunu söyleyerek, Cizre'de, Sur'da, Nusaybin'de ve Dersim'de kadınların tarih yazmaya devam ettiğini ifade etti. Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun da, kadın mücadelesinde direnenlerin sembolleştiğini belirterek, "Siz, egemenler her ne kadar bizleri teşhir etmeye çalışsanız da bizler o direniş sembolü ile başımız dik anlımız açık olarak devrim mücadelesinin en ön safhalarında yer alarak devrimi ve özgürleşmenin tarihini yazacağız" dedi. 

Kaynak:
Bu haber toplam 2446 defa okunmuştur