Binler katliamlara karşın tek ses, öfkesini dile getirdi

Katliamlar ve saldırıları protesto etmek için başlatılan ses çıkarma eylemi 7'nci gününde Türkiye ve Kürdistan'da binlerce kişinin katılımı ile devam ediyor. Sokaklara inen binlerce yurttaş devlet saldırılarını çıkardıkları seslerle kınadı. Birçok yerde h

DİYARBAKIR.İki gündür kepenklerin açılmadığı Diyarbakır'ın Dicle(Pîran) ilçesinde akşam saatinde kent genelinde ses çıkarma eylemi gerçekleştirildi. Süresiz eylem kararı alan ilçe halkı, HDP-DBP, KJA, DTK ve HDK'nin çağrısıyla başlatılan ses çıkarma eylemi kentin geneline yayıldı.

KAYAPINAR: Kayapınar İlçesi'nde bulunan Rojava parkı Roboski Anıtı önünde devam eden nöbet eylemine katılan onlarca kişi katliamlara öfke yağdırdı. Anıt önünde "Çerxa şoreşê" marşı okuyan yurttaşlara çevredeki binalardan da tencere-tava ve ıslıklar ile destek geldi. Araç şoförlerinin de korna sesiyle destek verdiği eylemde sık sık "Hak, hukuk, adalet PKK ile gelecek" , "Bijî berxwedana Surê" sloganları atıldı. Eyleme gaz bombaları ve tazyikli su ile saldıran polislere karşın halk, öz savunmaya geçerek karşılık verdi.

Yaşanan çatışmaların ardından olaylar polislerin çekilmesiyle son buldu.

YENİŞEHİR: Cizre'deki vahşeti ve Sur'da 71 gündür sürdürülen kuşatmayı protesto etmek için Yenişehir ilçesinin Ofis Semti'nde bir araya gelen onlarca kişi polis ablukası altında düdük, alkış ve tencere tava çalarak gürültü eylemi gerçekleştirdi. Yoldan geçen araç sürücülerinin de korna çalarak destek verdiği gürültü eyleminde yurttaşlar da evlerinin balkon ve pencerelerinden tencere tava çalarak eyleme destek verdi.

BAĞLAR: Bağlar ilçesi Emek Caddesin de bir araya gelen gençler Cizre ve Sur' da devletin "Zulme karşı ses çıkar" eyleminin 7'nci gününde devam etti. Gençler, sık sık "Bîjî berxwedana Cizîrê" sloganı attı. Polisin eyleme saldırmasının ardından, gençler sokak başlarına barikat kurarak polisin saldırılarına öz savunmayla cevap verdi. Direnişe geçen gençlere halk da pencere ve balkonlarından destek verdi.

BİSMİL: Bismil ilçesinde de her gece 7'den 70'e halkın katılımıyla sokaklarda ses çıkarma eylemi sürüyor. İlçenin dört tarafında evlerin önüne, balkonlara ve pencerelere çıkan yurttaşlar tabak, tencere, tava çalarak ses çıkarma eylemleri gerçekleştiriyor. İlçenin bir çok yerinde silah sesleriyle yankılanırken, gençler bir çok cadde ve sokaklarda barikatlar kurarak yakılan ateşler etrafında sık sık, "Bijî berxwedana Cizîrê", "Direne direne kazanacağız", "Baskınlar bizi yıldıramaz", "Bijî Serok Apo", "Bismil Ovası Apocular yuvası" sloganlarını attı.

SUR: Sur ilçesine bağlı Bağırvar (Kabê) Mahallesi'nde bini aşkın kişi meşaleli yürüyüşle Kürdistan'daki katliamları ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik uluslararası komployu protesto etti. "15 Şubat komplosunu lanetliyoruz" pankartıyla bir araya gelen yurttaşlar sık sık "Biji Serok Apo", "Direne direne kazanacağız", "Katil devlet Kürdistan'dan defol" sloganlarıyla ve meşalelerle mahallede yürüyüş düzenledi. Yapılan yürüyüş boyunca çevredekilerin katılımıyla sayıları her dakika artan yurttaşlara, kadınların zılgıtları renk kattı. Katliamlara öfkenin büyük olduğu yürüyüşün ardından eski Silvan yoluna çıkan yurttaşlar burada el ele tutuşarak yolu trafiğe kapattı. Eylem zılgıt ve sloganlar ile son buldu.

ELAZIĞ: Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde Kürdistan'da yaşanan katliamlara ve Cizre ile Sur'daki devletin saldırılarına karşı DBP Elazığ il binasında başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevi devam ediyor. Açlık grevinin 6'inci gününde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri eylemi ile devam ediyor. HDP Elazığ Eşbaşkanı Yunus Güneş, eylemlerinin 6. gününde, "Bu ülkeye barış gelinceye kadar ve Saray faşizmi bitinceye kadar mücadelemizi her yerde yükselteceklerini" belirtti.

MARDİN: Mardin'in Savur ilçesine bağlı Çınarönü (Cilîn),Serenli Dengiza),Durusu (Kunifir),Bağyaka (Baqustan),Şenocak (Şûtê), İşgören (Qawsan), Soylu (Dêrîş), Yazır (Kunzêrîb), Taşlık (Cirzê), Kırkdirek (Cilstûn), Pınardere (Elfan), Yeşilalan (Barman) ve Yaylayanı (Memika) mahallelerinde Cizre'de yaşanan vahşet ve 15 Şubat komplosu protesto edildi. DBP ve HDP ilçe örgütleri, öncülüğünde Çınarönü Mahallesi meydanında bir araya gelen çok sayıda yurttaş, "Bijî berxwedana Cizîrê", "Bijî berxwedana Surê" sloganları eşliğinde lastik yakarak eylem düzenledi. Yurttaşlar, tencerelerle ses çıkarırken, kimi yurttaşlar ise evlerinden ışık kapatma eylemi yaptı.

Sayıları giderek artan kitle, "Özyönetim direnişleri 15 Şubat komplosunu boşa çıkardı. Özyönetim direnişleri Önderliği özgürleştirecek" pankartı eşliğinde meşaleli yürüyüşe geçti. Yürüyüş güzergâhındaki evlerin balkonlarına çıkan yurttaşlar da ses ve ışık eylemi yaparak yürüyüşe destek verdi. Mahalle meydanında son bulan yürüyüş ardından saygı duruşunda bulunuldu.
Yapılan konuşmaların ardından kitle sloganlar eşliğinde dağıldı.
İlçeye bağlı diğer mahallelerde de eş zamanlı olarak yürüyüşler düzenlenerek, katliamlara karşı ses çıkarıldı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde ses çıkarma eylemi sırasında eski hastane civarına konuşlanmış kobra tipi zırhlı araçlardan Abdulkadirpaşa Mahallesi bir süre yaylım ateşine tutuldu.


İSTANBUL: Kürdistan'da yaşanan katliamlara karşı Türkiye metropollerinden ses çıkarma ve gürültü eylemleri devam ediyor. İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Karayolları mahallesinde ses çıkarma ve ışık söndürme eylemleri ile mahalle sakinleri katliamları protesto etti. Ankara katliamının 4'üncü ayı dolaysıyla da Karayolları meydanında saygı duruşunda bulunuldu.
Gaziosmanpaşa 'nın Karadeniz mahallesi Tepe semtinde de halk Cizre'de yaşanan katliamları kınamak amacıyla gürültü ve ışık yakıp söndürme eylemleri yaparak katliamları kınadı. Karadeniz mahallesinde de Ankara Katliamı anması yapıldı. Basın açıklamasını GOP HDP ilçe eşbaşkanı Fener Günana okudu. Basın açıklaması katliamda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu ile son buldu.

Aynı zamanda İstanbul Esenyurt ilçesinde de ses çıkartma ve gürültü eylemi yapıldı.
HDP Sancaktepe İlçe Örgütü de, Sarıgazi demokrasi Caddesinde toplanarak "Ankara'dan Cizre'ye katilleri tanıyoruz, Katliamların hesabını soracağız" yazılı pankartı ile yürüdü. Sık sık "Ankarayı unutma unutturma", "Kürdistan'da direnen kadınlara bin selam" sloganları atıldı. Yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra HDP Sancaktepe İlçe Eş başkanı Birol Akbalık, 7 Haziran seçimlerin ardından AKP'nin ülkeyi katliama alanına çevirdiğini belirtti. Katliamların karşısında Kürt halkının özyönetim direnişini selamlayan Akbalık, AKP'nin saldırıları karşısında sessiz kalmayacaklarını, direnişi büyüteceklerini ifade etti. Sancaktepe halkını sokak sokak direnişi örmeye çağıran Akbalık, ses çıkartma eylemlerini her akşam devam ettireceklerini söyledi.

ŞIRNAK: Şırnak kent merkezleri ile bağlı ilçelerde halk gürültü eylemi gerçekleştirdi. Evlerin balkon ve damlarına çıkanların yanı sıra sokaklara çıkan halk tencere ve tavalara vurarak gürültü çıkardı. Yurttaşlar sık sık, "Şehid namirin", "Bijî berxwedana Cizîrê", "PKK halktır, halk burada" ve "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları atıldı.

ADANA/ MERSİN: Adana'da ve Mersin'de binlerce yurttaş, Kürdistan'daki devlet vahşetini kınamak için sokağa çıkıp, ses çıkarma eylemi düzenledi. Polisin saldırısına rağmen halkın eylemi devam ediyor.

Adana'nın Seyhan, Yüreğir ve Ceyhan ilçelerinde bulunan Denizli, Şakirpaşa, Fırat, Dağlıoğlu, Gülbahçe Barbaros, Havuzlubahçe, Şakirpaşa, Küçükdikili, Dedekorkut, Başak, 19 Mayıs, Koza, Yunus Emre, Anadolu, Yersuvat, Belediyeevleri, Küçükkırım ve Altıocak mahallelerinin ana caddelerinde bir araya gelen binlerce yurttaş, Kürdistan'daki vahşeti kınamak amacıyla sokağa çıkıp, ses çıkarma eylemi düzenledi. Eylemlerin olduğu mahallelerde ise polis zırhlı araçlarla ablukaya aldı.

Seyhan ilçesi Fırat Halk Meclisi önünde bir araya gelen halk, meşaleler yakarak, mahallenin tüm sokaklarına girip, yürüyüşlerine devam ediyorlar.

Seyhan ilçesi Denizli ve Küçükdikili mahallelerinde Kürdistan'da devletin vahşetini kınamak amacıyla ses çıkarma eylemi düzenleyen halk ise polis saldırdı. Polisin saldırısına karşı halk ise direnişi geçti. Polis mahallelere rastgele gaz bombası ve ses bombası atarak, mahalleyi gaza boğdu. Polisin saldırısı karşısında halkın ses çıkarma eylemi ve direnişi devam ediyor.

Mersin'in Akdeniz,Toroslar ve Yenişehir ilçelerine bağlı Kurdali, Şevket Sümer, Güneş, Gündoğdu, Yeni Pazar, Yenişehir Şahintepe mahallelerinde halk Kürdistan'daki devlet vahşetini kınamak amacıyla sokağa çıktı. Ses çıkarma eylemi yapan halk, mahallelerin ara sokaklarına girerek, vahşeti kınadı. Kurdali Mahallesi'nde ses çıkarma eylemi yapan halk ise polis saldırdı. Polis saldırısına karşı ise halk alkış, zılgıt ve "Biji berxwedana Cizire " karşılık verdi. Ara sokaklara giremeyen polis, mahalleyi gaza boğdu. Halkın ses çıkarma eylemi devam ediyor.

Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Barbaros, Fahrettinpaşa, Şahin, Girne, Gazipaşa, Kemalpaşa ve Bağlar mahallelerinde bir araya gelen binlerce halk, Kürdistan'daki vahşeti kınamak amacıyla ses çıkarma eylemi düzenledi. Ses çıkarma eylemi nedeniyle esnafın kepenk kapattığı görüldü. Halkın ses çıkarma eylemi devam ediyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1315 defa okunmuştur