Beşiktaş Belediyesi'nde grev uyarısı

Beşiktaş Belediyesi'nde taşeron olarak çalışan DİSK Genel İş Sendikası üyesi işçiler, işverenle yapılan TİS görüşmelerinde ücret artışlarında anlaşma sağlanamaması üzerine belediye binasına grev kararı astı.

Beşiktaş Belediyesi'nde taşeron olarak çalışan DİSK Genel İş Sendikası üyesi işçiler, işverenle yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde ücret artışlarında anlaşma sağlayamadı. İşçiler hem işverenin tutumunu protesto etmek hem de grev kararını belediyeye asmak üzere Levent Meydanı'ndan Beşiktaş Belediyesi'ne yürüyüş düzenledi. "Toplu iş sözleşmesi engellenemez " pankartının açıldığı eylemde "İşçiyiz haklıyız, kazanacağız", "Esaret ücreti istemiyoruz" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. 

Yürüyüşün ardından belediye önünde konuşan Genel İş Sendikası İstanbul 1Nolu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan, Mart'tan itibaren başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlık ile sonuçlandığını belirtti. Grevin kendileri için yasal bir hak olduğunun altını çizen Pehlivan, "Biz grevi hiçbir zaman amaç olarak kullanmadık. Araç olarak kullandık. Ümit ediyorum tekrar masaya oturulur. Kapımız her zaman açık" dedi.

Ardından açıklamayı yapan Genel İş Sendikası İstanbul 1Nolu Şube Sekreteri Taner Yayla ise, Mart'tan itibaren yaptıkları sözleşme oturumlarında bütün iyi niyet girişimlerine rağmen işverenin uzlaşmaz tavırları nedeniyle anlaşma sağlanamadığını söyledi. Yayla, "En iyi toplu sözleşmeyi masada iki tarafın uzlaşarak imzaladığı toplu iş sözleşmesi olarak görmekteyiz. Fakat haklarımızın elimizden alınması noktasında mücadelenin kaçınılmaz olduğunu biliyoruz" diye belirtti.

Yayla, 6 gün içerisinde içinde uzlaşma sağlanmaması durumunda greve çıkacaklarını söyledi.  Açıklamanın ardından işçiler grev kararını belediye binasına astı. (DİHA)

Bu haber toplam 2430 defa okunmuştur