BBC: YPG, Türkiye'ye rağmen alan hakimiyetini geliştirecek

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye'nin politikalarının irdelendiği analizde, "YPG, Türkiye'nin tehditlerine rağmen alan hâkimiyetini geliştirecek" denildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye'nin aksi yöndeki çabalarına rağmen YPG'nin sön dönemde uluslararası alanda giderek güçlendiğini, Türkiye'nin ise müttefikleriyle sorunlar yaşayacağını irdeleyen bir analiz yayınladı. Türkiye'nin Kürtlere yönelik topyekûn bir savaş açtığı üzerinde durulan analizde, Rojava'da IŞİD'e karşı mücadele eden YPG'nin uluslararası alanda Türkiye'nin müttefiklerinin güvenini kazandığını vurguladı. 

Türkiye'nin YPG'yi uluslararası alanda bir terör organizasyonu olarak göstermekte başarısız kaldığını belirten analizde, Pentagon'un Türkiye'den YPG'yi bombalamayı durdurulması talebinde bulunduğu da hatırlatıldı.

BBC'ye göre, Suriye topraklarını bombalaması Türkiye'ye uzun vadede uluslar arası alanda yeni düşmanlar yaratıp, bunları çoğaltacak ve giderek yalnızlaştıracak.

'Kürtler Türkiye'nin hayallerini boşa çıkardı'

Kürtlerin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri'nin (QSD) ise Türkiye'nin bombalamalarına rağmen çetelerin elindeki önemli merkezleri ele geçirerek ilerleyişini sürdürdüğünün altını çizildi. BBC, QSD güçlerince ele geçirilen yerlerin daha önce Türkiye'nin Kürtlere karşı "tampon bölge" hayalini kurduğu yerler olduğuna özellikle dikkat çekti. 

YPG Sözcüsü Rêdur Xelîl'in, "Ezaz özgürleşinceye ve tüm teröristler sınır dışı edilinceye kadar ittifak güçleri ilerleyecek" sözüne atıfta bulunan BBC, Kürtlerin Türkiye'nin tüm planlarını geçersiz kıldığına işaret etti. 

'Türkiye ile IŞİD ittifakı var'

ABD ve AB'nin, IŞİD karşısında en etkin mücadele edenlerin Kürtler olduğuna vurgu yaparak, Kürtlerin Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiğini düşünmelerinde haklı olduğu da ifade edildi.
Bu yönlü olarak analizde, "Türkiye'nin YPG'yi bombalamasından bir gün sonra IŞİD Kobanê'nin güneyindeki Kürt köylerine saldırdı" hatırlatmasında bulundu. 

'Bahar ayında Türkiye darbe yiyebilir'

PKK'nin de defalarca Türkiye'yi YPG'ye karşı tutumundan vazgeçmesi, aksi takdirde iç savaş yaşanacağı noktasında uyardığını hatırlatan BBC, aynı zamanda PKK'nin Kürt kentlerinde şehir ve gerilla savaş gücünü arttırdığını söyledi. Gelecek günlere ilişkin ise 'savaşın tırmanacağı' öngörüsünde bulunan BBC, YPG'nin Türkiye'nin tehditlerine rağmen alan hâkimiyetini geliştireceğini ve PKK'nin de bahar aylarında savaş gücünü açığa çıkararak Türkiye'ye darbe vurabileceğini söyledi. (DİHA)

Bu haber toplam 6198 defa okunmuştur