Barış isteyen HDP İl Eşbaşkanı'na soruşturma

Barış taleplerini yükseltmek için Adana'da basın açıklaması yapan HDP Adana İl Eşbaşkanı'na jet hızı ile soruşturma açıldı.

Adana'da sivil toplum örgütleri ile siyasi parti temsilcilerinin bölgedeki yasak ve ablukayı kınama amacıyla 7 Şubat'ta düzenlediği basın toplantısı için Adana Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti. Savcılık, basın açıklamasını yapan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret etmek" iddiasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Tural, 11 Şubat'ta Adana Emniyet Müdürlüğü'ne giderek ifade verdi. 

Barış istemek suç

Soruşturmada, basın metninde "Savaş son bulsun taraflar hemen barış için çabalasın. Barış için herkesin AKP'nin savaş politikalarına karşı ses çıkarması lazım" cümlelerinin suç unsuru olarak gösterildi.

Soruşturmaya tepki gösteren Tural, soruşturmaların keyfi bir şekilde açıldığını, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yapılan konuşma ve etkinliklerin suç olarak görülmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Tural, son bir ay içerisinde hakkında "Örgüt propagandası yapmak, 2911, suç ve suçluyu övmek ve 301. maddeden" 6 soruşturma açıldığını paylaştı. (DİHA)

Bu haber toplam 1335 defa okunmuştur