Bağdu dosyası da 'faili meçhul'

Adana'da uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu'nun soruşturma dosyası savcılık tarafından "daimi arama kararı" (faili meçhul) ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği ortaya çıktı.

Adana'nın Şakirpaşa semtinde 14 Ekim 2014 tarihinde kar maskeli ve motosikletli kişiler tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu'nun soruşturma dosyasını yürüten savcının 12 Ocak'ta daimi arama kararıyla (faili meçhul) dosyayı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği ortaya çıktı. Bu kararla 2 yıldan bu yana savcılık tarafından yürütülen ancak failler ile ilgili bir arpa boyu dahi yol alınmayan Bağdu dosyası, diğer dosyalar gibi "faili meçhul" dosyalar arasına girdi. Karara tepki gösteren Bağdu'nun aile avukatı Tugay Bek, dosyanın adli vaka olarak soruşturduğunu ve bu şekilde dosyanın en başında itibaren "faili meçhul"e bırakıldığını belirterek, AYM'ye başvuracaklarını dile getirdi.

Devlet Bağdu dosyasının faili meçhul bıraktı

Dosyanın bir yıldan fazla gizlilik kararı ile soruşturulduğunu hatırlatan Bek, 7 Ocak tarihinde Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılan başvurunun kabul edilmesiyle dosya üzerindeki gizlilik kararının kalktığını kaydetti. 11 Ocak'ta dosyayı incelemek için başvuru yaptıklarını belirten Bek, dosyayı incelemek için yapılan girişimler sonrası 12 Ocak'ta Bağdu dosyasına bakan savcının daimi arama kararıyla (faili meçhul) dosyayı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiğini öğrendiklerini ifade etti.

Bek, "Bağdu dosyasının savcısı 'daimi arama' kararı çıkarmış. Bunun anlamı Kadri Bağdu cinayeti ne yazık ki 'faili meçhul' dosyalar arasına girmiş durumda. Gelinen süreçte iki önemli husus var. Bunlardan birisi biz başından itibaren ifade ediyorduk. Bu dosya sıradan bir cinayet dosyası olarak ele alınacak olursa 'faili meçhul' olmaya mahkûm. Bu şekilde de oldu ve 'faili meçhul' bırakıldı" şeklinde konuştu. (DİHA)

Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur