Bağdat: Davutoğlu bir daha anılmayacak

Gazeteci Hayko Bağdat, "Sur kan ağlıyor. Davutoğlu hani burayı Toledo'ya çevirecekti. İnsanların acısı ile dalga geçip Toledo diyordu ancak bir kişinin iki dudağının verdiği karar ile gitti. Sanırım bir daha adını bir toplantıda anmayacağız" dedi.

Sur'daki "sokağa çıkma yasağı" ve çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden ailelerle dayanışmak için "Salyangoz" adlı tek kişilik gösterimini sahneleyen gazeteci Hayko Bağdat, Liv Otel'de habercilerle bir araya geldi. Surlu ailelerle dayanışmanın kendisini iyi hissettiğini dile getiren Bağdat, batıda tüm sanatçı ve gazetecinin Diyarbakır'a gelmesi gerektiğini söyledi. Bağdat, yurtdışı programları sonrasında "Salyangoz" oyununu Van, Mardin ve Batman'da da sahneleneceğini buradaki gelirlerin de Sûrlu ailelere bağışlayacağını vurguladı. 

'Hani Sur Toledo olacaktı'

Davutoğlu'nun "Sur'u Toledo'ya çevireceğiz" sözlerini de hatırlatan Bağdat, "Sur kan ağlıyor. Davutoğlu hani burayı Toledo'ya çevirecekti. İnsanların acısı ile dalga geçip Toledo diyordu ancak bir kişinin iki dudağının verdiği karar ile gitti. Kısacık başkanlığına tanklarla insanların evlerine ateş açmayı sığdırdı. Sanırım bir daha adını bir toplantıda anmayacağız. Tarihin çöplüğüne doğru yol aldı" diye konuştu. 

'Basına baskı korkunç'

Muhalif basına yönelik saldırıların korkunç düzeye ulaştığını da ifade eden Bağdat, ülkenin batısında kayyum tehdidi altında, doğusunda ise gözaltı, tutuklama, darp ve işkence tehdidi altında gazeteciliğin yapıldığını vurguladı. Bağdat, son 6 ayda sadece Kürt TV'lerine çıktığını sözlerine ekledi. 

'Devletin yöntemleri aynı'

Gazeteci Can Dündar'a yapılan saldırıya da değinen Bağdat, Dündar'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef gösterildiğini belirterek, "Hrant Dink'de aynı mahkeme köşelerinde hain ilan edip sonra öldürülmüştü. Önce hain ilan ederler sonra bir siyasetçi bizi işaret eder ve biri gelip öldürür" diye konuştu. (DİHA)

Bu haber toplam 7130 defa okunmuştur