'Aynı suçu ben de işledim'

Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı, son zamanlarda suç sayılan düşünce ve ifade özgürlüğü davalarında taraf olduklarını ve aynı suçu kendilerinin de işlediğine dair kendilerini ihbar etti.

Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı, İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelerek kendileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerinin, 10 Ekim katliamı ardından müfettiş incelemesi raporunu haberleştirdiği için "suç sayılan" manşetler adliye önünde dağıtılırken, Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı adına konuşan sanatçı Şanar Yurdatapan, "Resmi bir raporu kamuoyuna ileten gazetecilerin bundan dolayı suçlanmasını akıl almaz bir durum olarak nitelendiriyor, bu kişiler yargılanacaksa, biz de bu davaya suç ortağı olarak katılmak istiyoruz" dedi.

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde polislere, " Buralarda bir hayvanat bahçesi vardı, nerede?" diye soran bir yurttaşın "Cumhurbaşkanına hakaretten"ten tutuklandığını hatırlatan Yurdatapan, bu yurttaşın duygularını paylaştıklarını ve bunun için de kendilerini ihbar edeceklerini söyledi. 

Konuşmaların ardından, Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı üyeleri, kendilerini ihbar etmek üzere adliye binasına girerek savcılığa suç duyurusunda bulundu. (DİHA)

Bu haber toplam 2682 defa okunmuştur