AYM'ye bir 'tedbir' başvurusu daha

İHD Diyarbakır Şubesi, Sur'da mahsur kalan Remziye Tosun ve çocukları Şevin (9) ve Beritan (2) adına AYM'ye "geçici tedbir" alınması için başvuruda bulundu.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde mahsur kalan siviller için bir başvuru daha yapıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Sur'da mahsur kalan Remziye Tosun ve çocukları Şevin (9) ve Beritan (2) adına "sokağa çıkma yasağı"na dair "geçici tedbir" kararı alınması için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuru yaptı.

Remziye Tosun'un babası Adem Tarim İHD üzerinden yaptığı başvuruda, kızı ve torunlarının katliam tehdidi altında olduğunu ve bir an önce güvenli bir şekilde çıkartılmaları gerektiğini belirtti.

İHD avukatlarından Rehşan Bataray, Sur'da birçok sivilin olduğunu yapılan başvurulardan bildiklerini söyledi. Bataray, "Cizre'de gördük ki istenilen tedbir kararlarının maalesef AİHM tarafından reddedilmişti. AYM ve AİHM'nin Cizre'de yaşananlara bakarak buraya engel olmak amacıyla sokağa çıkma yasakları ve askeri operasyonlara yönelik genel bir karar vermeleri gerekiyor. Aksi taktirde her an ikinci bir Cizre vahşeti yaşanabilir" diye konuştu.

'Genel bir tedbir kararı verilmeli'

Fatma Ateş ve ailesine ilişkin de AYM'ye tedbir talepli başvuruyu yaptıklarını dikkat çeken Bataray, "Fatma Ateş ve ailesi için yaptığımız başvuru reddedilmişti. Reddedildiği gün Fatma Ateş kendi çocukları gözü önünde kan kaybından hayatını kaybetti. Çocukları halen gözaltında cenazesine bile gitmelerine izin verilmedi. Halen içeride yaralılar var. Bunların kurtarılması gerekiyor o nedenle de Kendi çocukları gözü önünde kan kaybından hayatını kaybetti. Çocukları halen gözaltında cenazesine bile gitmelerine izin verilmedi. Halen içeride yaralılar var. Bunların kurtarılması gerekiyor o nedenle de tek tek verilen tedbir kararlarının işe yaramadığını gördük bu yüzden genel bir karar verilmesini bekliyoruz" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 3707 defa okunmuştur