Aydınlardan yeni anayasa için 'sivil girişim' çağrısı

Bir grup hukukçu, akademisyen, aydın ve yazar, yeni anayasa tartışmalarının gündeme geldiği bu günlerde tartışmalara toplumun katılması ve inisiyatiflerin de dahil edilmesi için bir inisiyatif kurulması yönünde çağrı yaptı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dağılmasının ardından yeniden canlanan tartışmalar kapsamında içerisinde hukukçu ve düşünürün bulunduğu Akademisyen Grubu, Elit World Otel'de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, konuşmacı olarak yazar Ayşegül Devecioğlu, akademisyen Doç. Dr. Ayşen Candaş, Barış Bloku Eşsözcüsü Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Avukat Hülya Gülbahar, yazar Hüsnü Öndül, siyasetçi Nesrin Nas ve Nil Mutluer katıldı. HDP'li vekiller Meral Danış Beştaş, Mithat Sancar ve Ayhan Bilgen de toplantıda destekçi olarak yer aldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Barış Bloku Eşsözcüsü Prof. Dr. Gencay Gürsoy, yeni anayasa tartışmalarına toplumun da katılması ve inisiyatiflerin dahil edilmesi için bir araya geldiklerini belirterek, bu toplantının bir çağrı toplantısı olduğunu söyledi. "Yaşadığımız günler bir anayasa yapılmasına uygun mudur?" diye soran ve bu soruya hiç kimsenin net olarak yanıt veremediğini ifade eden Gürsoy, "Bütün özgürlüklerin daraltıldığı bugünlerde böyle bir konunun tartışılmasına imkan yoktur, açıktır. Ancak, bu konu maalesef Meclis'te tartışılacak ve bu konuya yurttaşların katılması gerekiyor" dedi.

'Eşitlikçi ve özgürlükçü anayasa istiyoruz'

Gürsoy'un ardından anayasa için inisiyatif kurulması için aralarında akademisyenler Prof. Dr. Ayşe Erzan, Prof. Dr. Baskın Oran, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Yücel Sayman, yazarlar Murathan Mungan, Tarık Ziya Ekinci, hukukçu Rıza Türmen'in de çağrıcılar arasında olduğu çağrı metnini Avukat Hülya Gülbahar okudu. Gülbahar, darbe anayasasının yapıldığı tarihten bu yana, toplumda yeni anayasa arayışlarının eksik olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti: "Bu çerçevede çoğulcu, eşitlikçi, özgürlükçü, bir anayasa talebi en zor şartlarda bile savunulmuştur. Anayasa tartışmaları bir süredir yeniden canlanmış, kamuoyunun gündemine gelmiştir. Çatışmaların sürdüğü ve mevcut anayasadaki hakların fiilen askıya alındığı bugünkü ortamda yeni anayasa sürecinin demokrasi dışı yönelimlere alet edilmesinden endişe ediyoruz. Bu sürecin otoriter bir rejime hukuki statü oluşturma ihtimallerine karşı, tüm toplumsal kesimlerin evrensel demokratik değerler çerçevesinde etkili bir irade ortaya koymaları hayati önem taşıyor. Çoğulcu eşitlikçi ve özgürlükçü değerlere dayanan demokratik bir anayasa sürecinin şartlarını oluşturmak için duyarlı herkesi ortak bir çabada buluşmaya davet ediyoruz." 

Gülbahar'ın ardından gazetecilerin soruları yanıtlandı. Bir basın mensubunun "Kurulacak insiyatifin amacı ne olacak?" sorusuna, "Biz sivil yurttaşlar için devlete karşı tek silahımız hukuktur bu nedenle bütün sivil toplumun anayasada sesinin duyulmasını son derece önemsiyoruz" yanıtı verildi.

Toplantı soru cevap bölümü ile sona erdi. (DİHA)

Bu haber toplam 1391 defa okunmuştur