Avrupa Komisyonu: Türkiye'ye vize muafiyeti terör riskini artırır

Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı raporda, Türkiye yurttaşlarına Schengen bölgesinde vize muafiyeti verilmesi halinde "Avrupa'ya yönelik terör saldırılarının artacağı" değerlendirmesinde bulunuldu.

İngiltere'de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi, Türkiye yurttaşlarına Schengen bölgesinde vize muafiyeti verilmesi konusunda Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı raporu yayınladı. Gazetenin muhabiri Matthew Holehouse'un imzasını taşıyan haberde, Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı raporuyla konuyla ilgili sıraladığı öngörüleri yer aldı.

Raporda, Türkiye vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması halinde, "TC vatandaşı olan ya da Türkiye'de yaşayan suçlu ve teröristlerin Schengen bölgesinde serbest dolaşımının artacağı, yabancı teröristler ve organize suçlara karışmış kişilerin Avrupa'ya ulaşmak için Türkiye pasaportu almaya çalışacağının beklendiği" belirtildi.

'Türkiye'ye vize muafiyeti vermek ateşin yanına barut koymak olur'

Bu tehlikeye dikkat çekilmesinin yanı sıra raporda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın itirazlarının ardından vize görüşmelerinin askıya alınmasına neden olan 'Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik' kriterinin bu tehlikeyi 'hafifletebileceği' de kaydedildi. Gazete, İngiltere Dış İstihbarat Servisi MI6'in eski Başkanı Richard Billing Dearlove'ın vize muafiyeti anlaşmasını 'ateşin yanına barut koymak' olarak nitelediği de hatırlattı. 

Gazetenin konuştuğu bir Avrupa Komisyonu sözcüsü ise, "Vize muafiyeti koşullara bağlıdır. Kötüye kullanılması halinde geri çekilebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Gazete öte yandan, AB Konseyi'nin Türkiye'nin yanı sıra Kosova, Ukrayna ve Gürcistan'a da vize serbestisi sağlanması yönünde tavsiye kararı verdiğine dikkat çekerek, bu ülkeleri 'organize suçlar tarafından çürütülen ülkeler' sözleriyle tanımladı.

Haber şu ifadelerle devam etti: "Avrupa'ya vize ile giren kişilerin parmak izleri, terörle mücadele birimlerinin de ulaşabileceği tek bir veri tabanında toplanıyor. Anlaşma sağlanırsa, bu ekstra güvenlik önlemi ortadan kalkmış olacak. Bir başka rapor da gösteriyor ki Kosova'dan yaklaşık 300 kişi savaşmak için Suriye ve Irak'a gitti. Bu sayı Kosova nüfusuna kıyaslayınca, Avrupa ortalamasının çok üstünde." (DİHA)

Bu haber toplam 2724 defa okunmuştur