Aralarında avukatların da olduğu 26 kişiye tutuklama talebi

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, önceki gece evlere ve iş yerlerine düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan 30 kişiden 4’ünün adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasını talep etti, 26 kişiyi de tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etti.

İstanbul’da önceki gece sabaha karşı evlere ve işyerlerine düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan ve aralarında Özgürlükçü Hukukçuklar Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar Ayşe Acinikli, Ayşe Başar, Mustafa Rüzgar,İrfan Arasan, Şefik Çelik, Adem Çalışcı, Ramazan Demir, Hüseyin Boğatekin, Tamer Doğan’ın da olduğu 30 kişi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından, İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

İstanbul Adliyesi’ndeki işlemlerinin ardından İstanbul Cumuriyet Savcılığı, avukatlar Mustafa Rüzgar, İrfan Arasan ve HDP’liler Ahmep Kapçan ile İlkin Bulut için adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasını talep ederken, aralarında avukatların da olduğu 26 kişiyi tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etti.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, ÖHD ve ÇHD üyesi çok sayıda avukat, gözaltındaki avukatlara destek olmak için İstanbul Adliyesi’nde bekliyor.

Ne olmuştu?

İstanbul İl Emniyet Müdürülüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, özel harekat ve polis helikopteri desteğiyle başta Beyoğlu, Fatih, Bahçelievler, Avcılar, Esenler, Kadıköy ve Sultangazi olmak üzere 16 ilçedeki 32 adrese eş zamanlı operasyon yapılmıştı.

ÖHD’li avukatların da aralarında bulunduğu çok sayıda adrese düzenlenen polis baskınında çok sayıda avukat “gerekçe” gösterilmeden gözaltına alınmıştı.

Bu haber toplam 4579 defa okunmuştur