Alman akademisyen: Bildiriye imza atmak hafif kalır

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bir bildiriye imza attığı için üniversiteden uzaklaştırılan Dicle Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sonja Galler, imzasının arkasında olduğunu belirtti.

Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi'nde 6 yıldır öğretim görevlisi olan Sonja Galler, "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bir bildiriye imza attığı için sözleşmesi feshedilerek üniversiteden uzaklaştırıldı. Diyarbakır'ın Sur ilçesinin asker ve özel harekat polisleri tarafından kuşatılmasıyla beraber daha önceden sürekli gidip geldiği Sur'dan silah seslerinin ve top atışlarının yükselmesinin kendisini rahatsız ettiğini belirten Galler, bunun üzerine sosyal medyada gördüğü bildiriye imza attığını söyledi. Bu yaşananlara sessiz kalmamak için bildiriye imza attığını belirten Galler, "Bu bildiri çok doğal ve hümanist bir fikirdi. Bence bu yaşananlara karşı o bildiriye imza atmak hafif bile kalır" dedi.

'Toplumun da düşünce ve bireysel özgürlüğü kısıtlanıyor'

Bu bildirinin bazı kesimleri rahatsız edeceğini ve bundan ötürü gelen tepkileri de önceden tahmin ettiğini belirten Galler, "Tepki olacağını biliyordum ama bu kadarı aklımın ucundan bile geçmedi. Bu tarz saldırılar akademik hayatı zora sokup, fikir ve özgürlükleri imkansız hale getirir. Bu aslında senin topluma bakış açını ve nasıl davrandığını da ortaya koyar. Eğer akademisyenlere böyle davranırsan demek ki toplumu da aslında bu yöne sürükleyip, düşünce ve bireysel özgürlüğünü kısıtlıyorsun anlamına gelir" dedi. 

'Burada yaşanılanlar hiç normal değil'

Diyarbakır'da olduğu dönemde Sur'daki saldırıları normal görmeye başladığını aktaran Galler, "İçerden olaya baktığımda bazı şeyler gözümde normalleşmeye başlamıştı. Ancak Almanya'ya gidip geldiğimde dışarıdan bir seyirci olarak gözlemlediğimde anladım ki burada yaşanılanlar hiç normal değil. Aksine anormal uygulamalar olduğunu gördüm" diye konuştu.

'Doğu Almanya'daki korku imparatorluğu Türkiye'de de mevcut'

Alman arkadaşları ile görüştüğünde arkadaşlarının burayı Doğu Almanya'ya benzettiklerini aktaran Galler, "Arkadaşlarımla yaptığım sohbetlerde hep burayı Doğu Almanya'ya benzetiyorlar. Çünkü Doğu Almanya'da da bir korku imparatorluğu var, burada da korku imparatorluğu mevcut olduğunu söylediler" şeklinde konuştu. 

'Şimdi olsa yine imza atarım'

İmzasının arkasında olduğunu belirten Galler, "Hiç pişman değilim. Şimdi olsa yine imza atarım" dedi. Galler, hiçbir gerekçe gösterilmeden üniversiteden uzaklaştırılmasından dolayı Diyarbakır İdare Mahkemesi'ne dava açtığını söyledi. (DİHA)

Bu haber toplam 1786 defa okunmuştur