Alıkonulan asker ve polis aileleri: PKK ile görüşmek istiyoruz

PKK tarafından farklı tarihlerde alıkonulan asker ve polislerin aileleri, çocuklarının görüntülerini yayınladıkları için PKK'ye teşekkür ederek, operasyonlar durmadıkça yakınlarına kavuşamayacaklarını belirtti.

PKK tarafından farklı tarihlerde alıkonulan polis ve asker aileleri, İHD Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Dicle Haber Ajansı'nın haberine göre, toplantıya İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, alıkonulan uzman çavuş Sedat Vardar'ın eşi Aygül Vardar, asker Müslüm Altuntaş'ın babası Şevket ve annesi Songül Altuntaş, astsubay Semih Özbey'in babası Gürsel Özbey, asker Ferdi Polat'ın ağabeyi Ali Polat ile asker Sedat Yabalak'ın annesi Ünzile ve eşi Burcu Yabalak katıldı. 

'16'ınci yüzyılın kafası ile 21'inci yüzyılda siyaset yapılmaz'

Ailelerden önce toplantıda konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, siyasal iktidarın savaştaki ısrarı nedeniyle her gün ölüm haberleri ile güne başladıklarını belirterek, "16'ıncı yüzyılın kafası ile 21'inci yüzyılda siyaset yapılmaz" diyerek iktidara tepki gösterdi. PKK'ye de seslenen Türkdoğan, alıkonulan asker ve polislerin serbest bırakılmasını isteyerek, "Atacağınız bu adım belki barışa vesile olur" dedi.

i-1-20160222145738.jpg

'Mecburiyetten askere gönderdik'

Ardından konuşan alıkonulan askerlerden Müslüm Altuntaş'ın babası Şevket Altuntaş, PKK 'ye seslenerek, "Allah rızası için oğlumu serbest bırakın. Oğlum sadece askerdi size zarar verecek biri değildi" dedi. Anne Songül Altuntaş ise, çocuklarını mecburiyetten askere göndermek zorunda kaldıklarını dile getirdi. Daha önce PKK tarafından alıkonulanların yayınlanan görüntülerine değinen anne Altuntaş, "Bize çocuklarımızı gösterdiğiniz için Allah sizlerden razı olsun. Ama bize çocuklarımızı verin" diyerek seslendi. 

'Kimse bizimle ilgilenmiyor'

Astsubay Semih Özbey'in babası Gürsel Özbey de, Meclis'te bulunan 550 milletvekilli ile görüştüklerini ancak kimsenin kendilerine yardımcı olmadığını ifade ederek, "Bizler de Kürdüz. PKK'li şehidimiz bile var. 5 aydır yaşayan ölü gibiyim" diye belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da seslenen baba Özbey, "Alıkonulan Anadolu muhabiri için elinizden gelen her şeyi yaptınız. Benim çocuğum 7 aydır PKK tarafından alıkonulmuş. Bir gün bizi arayıp bizimle ilgilenmediniz" şeklinde tepki gösterdi.

'Operasyonlar durmadıkça ailelerimize ulaşamayız'

Polis memuru Sedat Yabalak'ın annesi Ünzile Yabalak da, çocuklarının görüntülerini yayınladıkları için PKK'ye teşekkür etti. Yabalak'ın eşi Burcu Yabalak ise, savaşın bir an önce durdurulmasını isteyerek, "Operasyonlar durmadıkça, hendekler kapanmadıkça ailelerimize ulaşamayız" diyerek savaşın bitmesini istedi. Başvurdukları siyasi parti ve sivil kurumların kendilerine yardımcı olmadığını kaydeden Yabalak, "Bizler PKK ile görüşmek istiyoruz" dedi.

Bu haber toplam 5674 defa okunmuştur