Aktaş ve Yavuzel Suruç'ta sonsuzluğa uğurlandı

Cizre'de hayatını kaybeden Azadiya Welat Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş ve DBP PM Üyesi Mehmet Yavuzel, binlerce kişinin katıldığı ceneze töreni ile son yolculuklarına uğurlandı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaralıların masur kaldığı bodrumlara devlet güçlerince gerçekleştirilen operasyonda hayatını kaybeden Azadiya Welat Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş ve DBP PM Üyesi Mehmet Yavuzel, Urfa'nın Suruç ilçesinde binlerce kişinin katıldığı cenaze töreni ile son yolculuklarına uğurlandı. Dün akşam saatlerinde Suruç girişinde sloganlar ile karşılanan cenazeler, Suruç Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. İlçe sakinlerinin kepenkleri kapatarak yaşamı durdurduğu ilçede, binlerce yurttaş hastanede bir araya geldi.

i-3-423.jpg

Aktaş ve Yavuzel'in tabutlarını omuzlayarak Kobanê Şehitliği Mezarlığı'na doğru yürüyüşe geçen kitlede; DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan ve Ali Atalan'ın yanı sıra Azadiya Welat Gazetesi çalışanları ve özgür basın çalışanları da yer aldı.

Yürüyüşte Aktaş ve Yavuzel'in ailelerinin hazırladığı kına tepsileri taşınırken, kitle sloganlar eşliğinde mezarlığa ulaştı.

Cenazeler, dini vecibeleri yerine getirildikten sonra cenazeler toprağa verildi. Yüzlerce yurttaş "Erdogan Rohat kuşt" manşetli Azadiya Welat Gazetesi taşırken, aynı gazete, annesi tarafından Rohat Aktaş'ın mezarının içerisine yerleştirildi.

i-2-896.jpg

'AKP yandaşları taziyemize gelmesin'

Defin işlemlerinin ardından konuşan DBP PM üyesi Mehmet Yavuzel'in ağabeyi Halil Yavuzel, Kürdistan halkına başsağlığında bulunarak, Kürdistan'da yapılan her katliamın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP eliyle gerçekleştirilğini söyledi. Yavuzel, "Kim olursa olsun, ister eşimiz, ister dostumuz olsun. AKP'yi destekleyen hiç kimsenin artık bizim yanımızda hiçbir değeri yoktur. Bende buradan bir kez daha söylemek isterim. AKP'li ve yandaşı olan hiç kimse bize ne başsağlığında bulunsun ne de bizimler bir araya gelsin" dedi.

i-5-072.jpg

'Unutmayacağız'

Ardından konuşan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan da, Kürt halkına karşı yürütülen katliamın kabul edilmeyeceğini kaydederek, Aktaş ve Yavuzel'in özgür bir Kürdistan için canlarını feda ettiklerini söyledi. "Hem arkadaşlarımızı hem de onlara yapılanı hiçbir zaman unutmayacağız" diyen Öcalan, "Haklı mücadelemizde bu güne kadar binlerce şehit verdik. Ama özgürlük mücadelemizden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz" dedi. 

'Aktaş'ın kalemi yerde kalmayacak'

Öcalan'ın ardından konuşan Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanı Hakkı Boltan ise, Aktaş'ın 15 Ağustos 2015'te Azadiya Welat Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü'ne getirildiğini belirterek, Aktaş'ın daha küçük yaşlarda özgür basın ile tanıştığını ve kısa zamanda Ape Musa'nın generallerinden bir tanesi olduğunu dile getirdi. Aktaş'ın gerçeklerin peşinde olduğu ve gerçekleri kamuoyuna aktardığı için katledildiğinin altını çizen Boltan, Aktaş'ın kalemini yerde bırakmayacaklarını belirtti.

i-6-029.jpg

'Böyle bir vahşet yeryüzünde görülmedi'

Daha sonra konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise, Aktaş ve Yavuzel'in halkı ve özgürlük değerleri için mücadele ettiklerini ifade ederek, şunları aktardı: "Onlarda bu uğurda mücadele eden tüm arkadaşlarımız gibi şehittir ve mekanları cennet olacaktır. Mehmet Yavuzer, Seve Demir gibi Parti Meclis (PM) üyemizdi. Rohat Aktaş da orada yaşanan hakikati, gerçeği topluma ve bütün dünyaya yansıtabilmek için Cizre'de bulunuyordu. Yavuzer de orada siyasi çalışmalarımızı yürütüyordu. Bu insanlar, onlarca katledilen diğer insanımız gibi sivil demokratik çalışmalarını yürüten arkadaşlarımızdı. Ama şimdi onların ölüm biçimine bakıyoruz, cenazeleri yakılmış, onlarca kurşunla katledilmişler. Böyle bir vahşet yer yüzünde az görülen türdendir. Bu vahşetin hesabını mutlaka verecekler."

i-4-173.jpg

'Teslimiyet yerine ölümü tercih ettiler'

Bütün dünyanın gözleri önünde insanların diri diri yakıldığının altını çizen Yüksek, "Bunun nasıl bir mesaj olduğunu iyi biliyoruz. Bizde bu mesajı aldık. Gözlerimizde zerre kadar korku görmeyeceksiniz ve bu halk özgür olacak. Nasıl ki zindanlarda Kemal Pirler ve Hayri Durmuşlar, Mazlumlar teslim olmadıysa, onların önünde diz çökmediyse; bu yoldaşlarımız da yaralı oldukları halde onlardan medet ummadılar. Ölümü tercih ettiler ama teslim olmadılar. Burada büyük bir irade ve kahramanlık görüyoruz. Bu irade kazanmıştır. Orada onların cesetlerini yakanlar ise kaybetmişlerdir. Toprağa ve tarihin çöplüğüne gömülenler başta Saray olmak üzere o gün o katliamı uygulayan herkes olmuştur. Biz şehit düşen arkadaşlarımıza şu sözü veriyoruz; sizin özlemini duyduğunuz özgür bir ülke inşa edene kadar durmayacağız. Mücadele etmeye ve bu halka özgür bir ülke armağan edeceğiz" şeklinde konuştu. 

'Herkes safını netleştirsin'

Daha sonra konuşan Rohat Aktaş'ın babası Ferit Aktaş, Rohat'ın katledilmeden önce kendilerini arayarak "AKP'li ve AKP yandaşı olan hiç kimse ne size başsağlığı dilesin ne de bizim taziyemize gelsin" vasiyetinde bulunduğunu söyledi. Çocuklarının ve arkadaşlarının yaralı halde planlı ve organizeli bir operasyonla katledildiğini ifade eden baba Aktaş, şunları aktardı: "Bizde çocuklarımızın bize vasiyeti ve gerçekliğimiz üzerinden AKP'li hiç kimseyi ne yanımızda görmek istiyoruz ne de onların bizim taziyelerimize gelip ortak oldukları katliamın üzerinden bize başsağlığında bulunsunlar. Artık herkes kendi safını netleştirsin." 

i-1-20160226163553.jpg

Mezarlık dönüşü kitleye polis müdahalesi

Cenazeye katılanlar sloganlar eşliğinde mezarlıktan ayrılırken, Hacı Ahmet Koçak Taziye Evi'nde kurulan taziyeye katılmak için yola çıkan halkın önü Devlet Hastanesi mevkiinde çevik kuvvet polisleri ve zırhlı araçlarla kesildi. Kitlenin taziye evine gitmesine izin vermeyen polis, tazyikli su ve gaz bombaları ile kitleye müdahale etti.

Polisler tarafından sıkılan gaz bombası kapsülleri ile 3 kişi, vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanırken, birçok kişi de gazdan etkilenerek fenalık geçirdi.

Ardından polislerin geri çekilmesiyle kitle taziye evine geçti. (DİHA)

Bu haber toplam 3924 defa okunmuştur